GUS: deficyt sektora finansów w 2017 roku 1,5 proc. dług 50,6 proc.

Deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w ubiegłym roku stanowił 1,5 proc. PKB. Z kolei dług sektora ukształtował się na poziomie 50,6 proc. PKB – podał we wstępnym szacunku Główny Urząd Statystyczny.

Dla porównania w 2016 r. było to odpowiednio 2,3 proc. i 54,2 proc. PKB.

Prezes GUS przesłał do Komisji Europejskiej dane dotyczące deficytu i długu sektora instytucji rządowych i samorządowych, czyli tzw. notyfikacje fiskalną.

Dane przedstawione przez Urząd świadczą przede wszystkim o poprawie kondycji polskiej gospodarki – powiedział prof. Zbigniew Krysiak, ekonomista.

O poprawie kondycji polskiej gospodarki decydują działania rządu w kwestii zarządzania kasą państwową, dotyczącą sciągania podatku, podatku VAT (pamiętajmy, że on wzrósł w stosunku do lat poprzednich o ok 30 mld). Następnym ważnym czynnikiem jest sprawa wzrostu gospodarczego. On w roku poprzednim, w stosunku do lat ubiegłych, generuje przychody podatkowe. Tutaj widzimy właśnie ten wzrost przychodów podatkowych w różnych kategoriach podatków. To też jest właśnie wskaźnik świadczący o dobrej kondycji gospodarczej – zaznaczył ekspert.

Najnowsze dane – jak zaznaczył GUS – mają charakter wstępny i mogą ulec zmianie. Dane zweryfikowane przez Komisję mamy poznać 23 kwietnia. Jednocześnie GUS opublikuje szacunek PKB za lata 2016-2017.

RIRM

drukuj