MZ pracuje nad płacą minimalną w branży medycznej

Minimalne zarobki branży medycznej będą zależały od przeciętnego wynagrodzenia, stanowiska i wykształcenia. Specjalny zespół w Ministerstwie Zdrowia pracuje nad pierwszą w Polsce branżową płacą minimalną.

Chodzi o ustalenie minimalnej pensji wszystkich grup zawodowych pracujących w służbie zdrowia.

Minimalne wynagrodzenie obejmie pracowników szpitali publicznych, prywatnych oraz ośrodki zdrowia. Będzie ustalane jako iloczyn przeciętnego wynagrodzenia i współczynnika określonego osobno dla każdej z grup zawodowych. Projekt ustawy pozytywnie ocenia poseł Tomasz Latos, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia.

– Bardzo się cieszę, że Ministerstwo Zdrowia kończy finansowanie programu in vitro. Dziwię się, że niektórzy przedstawiciele PO bardzo kwestionują tę decyzję i się z tą decyzją nie zgadzają. Dopiero co w czasie debaty na temat Centrum Zdrowia Dziecka mówili jak to tam potrzebne są pieniądze, to właśnie m.in. na dzieci, na CZD, na wiele innych procedur będziemy mogli mieć pieniądze, które w tej chwili są przeznaczone na program in vitro. A dodatkowo należy rozwijać w Polsce inne metody leczenia niepłodności, m.in. naprotechnologię – mówi Tomasz Latos.

Projekt ustawy w sprawie minimalnego wynagrodzenia pracowników podmiotów wykonujących działalność leczniczą najprawdopodobniej zostanie przedstawiony już w przyszłym tygodniu.

RIRM

drukuj