Ministerstwo Zdrowia wyda rozporządzenie dot. sklepików szkolnych

Ministerstwo Zdrowia zapowiada, że w ciągu 2-3 tygodni powstanie poradnik, jak stosować tak zwane rozporządzenie sklepikowe. Dokument będzie określał, jakie produkty można sprzedawać w szkolnych sklepikach i podawać w stołówkach.

Resort wprowadził zakaz sprzedawania tzw. śmieciowego jedzenia, aby walczyć z nadwagą i otyłością u dzieci. W efekcie dzieci nie mogą kupić nawet drożdżówki czy posolić zupy.

Poseł Anna Zalewska z sejmowej Komisji Zdrowia mówi, że resort przed wyborami podejmuje próby naprawy nieudanego rozporządzenia.

– Decyzje Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Zdrowia doprowadziły do tego, że tak naprawdę większość sklepików szkolnych została zamknięta. Nikomu nic się nie opłaca i są kłopoty w stołówkach. Nikt nie wie, jak gotować, jak przyrządzać potrawy. Dzieci przynoszą do szkoły sól i cukier albo udają się do pobliskich sklepów, żeby kupić to, na co mają ochotę. Tak z otyłością nie da się walczyć. Jednym rozporządzeniem nie rozwiążemy sytuacji. To długoletnia edukacja dzieci i rodziców. Promowanie zdrowej żywności atrakcyjnej cenowo może pomóc rozwiązać ten problem – zwraca uwagę poseł Anna Zalewska.

Tymczasem z kontroli inspektorów sanitarnych w regionach wynika, że nie wszystkie sklepiki szkolne są gotowe na sprzedaż  zdrowej żywności. W mediach pojawiają się też informacje, że w części szkół są problemy ze stosowaniem nowych przepisów – dzieci odmawiają picia niesłodkich kompotów i jedzenia niesolonych potraw.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl