Ministerstwo Zdrowia podsumowało trzy lata funkcjonowania

„Zdrowie jest jednym z priorytetów rządu i te priorytety znajdują swoje potwierdzenie w realnych cyfrach” – mówił minister zdrowia Łukasz Szumowski, podsumowując dziś trzy lata działań resortu. 

Mówiąc o swoich priorytetach, jako ministra zdrowia, Łukasz Szumowski podkreślał przede wszystkim chęć rozmowy ze wszystkimi, którzy proponują zmiany w systemie ochrony zdrowia.

– Ten dialog, ta rozmowa ma realny wymiar i realne, konkretne działania, które pokażemy Państwu – zaznaczył minister zdrowia.

Wiele udało się dotychczas zrobić – podkreślał szef resortu.

Wyższe niż zakładano mają być m.in. nakłady w przyszłym roku i wynieść 4,9 proc. PKB.

– 6 proc. w 2024 r. – co to oznacza? Jeżeli popatrzymy na lata 2018-2024, będziemy mieli 830 mld zł przeznaczone na ochronę zdrowia – zaznaczył Łukasz Szumowski.

Resort zdrowia podejmie także walkę z brakami kadrowymi.

– Zaczęliśmy działania, które mają na celu przeciwstawiać się tym brakom w zakresie kadr medycznych, oczywiście pielęgniarek, lekarzy – powiedział szef resortu.

Ministerstwo Zdrowia nie zapomina również o pacjentach onkologicznych, w chorobach sercowo-naczyniowych i psychiatrii.

– Rozporządzenie jest gotowe. W przyszłym tygodniu mam nadzieję podpisać i od stycznia pierwsi pacjenci powinni trafić już w tym pilotażu do skoordynowanej opieki – zwrócił uwagę prof. Szumowski.

Według zapowiedzi resortu zdrowia, zmianie ulegnie także trudna sytuacja seniorów. W bieżącym roku finansowanie programu 75 plus zwiększono aż o 50 mln zł.

– 75 plus – ta lista obejmuje już 2043 pozycje, 151 substancji czynnych w 62 grupach. To jest ogromna rzesza ludzi, którzy z tego korzystają. Z darmowych leków skorzystało 2,4 mln seniorów – zaznaczył Łukasz Szumowski.

Konferencja Ministerstwa Zdrowia to podsumowanie trzech lat rządów PiS w wykonaniu wszystkich ministrów. Konferencje poszczególnych resortów potrwają do piątku.

TV Trwam News/RIRM

drukuj