Resort zdrowia zadecydował o zniesieniu obowiązkowego podyplomowego stażu zawodowego dla lekarzy

Ministerstwo Zdrowia zgodziło się na zniesienie obowiązkowego podyplomowego stażu zawodowego dla lekarzy. Wnioskowała o to Konferencja Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych.

Sześć lat studiów, rok stażu podyplomowego i pięć lub sześć lat kształcenia specjalizacyjnego. To wystarczający okres, aby zwolnić lekarzy z obowiązkowego stażu zawodowego. Podkreślał przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych, prof. Marcin Gruchała.

– W momencie kiedy specjaliści są tak potrzebni w naszym systemie (jako Konferencja Rektorów Akademickich) podjęliśmy dzisiaj uchwałę, zwracając się do Ministerstwa Zdrowia, o zniesienie obowiązkowego podyplomowego stażu zawodowego dla lekarzy i lekarzy dentystów, co w sposób automatyczny skraca bardzo długi okres kształcenia specjalisty lekarza w Polsce – ocenił prof. Marcin Gruchała.

Minister zdrowia Adam Niedzielski zgodził się na propozycję i poinformował, że resort niezwłocznie podejmie działania legislacyjne w tym zakresie.

– Uczelnie dokonały ogromnego postępu jakościowego. Jeżeli porównamy rok 2015 z rokiem 2021, to proszę popatrzeć, w jakim stanie są teraz Centra Symulacji Medycznych. Są to nowoczesne ośrodki przy uczelniach, które pozwalają poczuć medycynę nie tylko z sali wykładowej, ale z perspektywy symulacji, z perspektywy bardzo nowoczesnych urządzeń, które tam się znajdują – akcentował minister Adam Niedzielski.

Drugim argumentem, który przemawiał za zgodą na zniesienie stażu, są braki kadrowe. Uwypukliła je pandemia koronawirusa.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl