fot. PAP/Darek Delmanowicz

Minister zdrowia przedstawił plan pracy ministerstwa na najbliższe lata

Zmiany w onkologii, psychiatrii, profilaktyce leczenia i informatyzacji – m.in. na tych dziedzinach skupi się Ministerstwo Zdrowia w najbliższych latach. Plany przedstawił szef tego resortu Łukasz Szumowski.

Minister zapowiedział też poprawę kompleksowej opieki nad pacjentem oraz skrócenie kolejek w szpitalach i przychodniach. Ponadto w Polsce miałaby powstać fabryka osocza. Minister Łukasz Szumowski wskazał, że wiele obszarów będzie kontynuacją tego, co już realizuje rząd. Chodzi m.in. o bezpłatne leki dla seniorów czy poszerzanie listy leków refundowanych.

Projekty mogą być realizowane m.in. dzięki ustawie zwiększającej nakłady na zdrowie, która jest realizowana z nadwyżką – przypomniał szef Ministerstwa Zdrowia.

– W ubiegłym roku był historyczny moment przekroczenia 100 miliardów złotych na zdrowie. Na rok bieżący planujemy przeznaczyć, zgodnie ze wszystkimi ustawami, ponad 107,5 miliardów zł. W zeszłym roku planowaliśmy przeznaczyć 4,9 procent PKB na zdrowie, a przeznaczyliśmy 5,25 proc. To pokazuje skale wyjścia powyżej obowiązującej nas ustawy 6 procent – powiedział minister Łukasz Szumowski.

Minister Łukasz Szumowski stwierdził, że lista zadań priorytetowych w ochronie zdrowia jest długa. Polityk dodał, że w ciągu czterech lat „nie da się zrobić rewolucyjnych zmian, które całkowicie wyeliminują patologie”.

RIRM

drukuj