fot.pixabay.com

Rak jelita grubego wciąż w Polsce wykrywany jest zbyt późno

Rak jelita grubego coraz częściej występuje u ludzi młodszych – poniżej 50. roku życia. Nadal jest w Polsce wykrywany zbyt późno, pomimo szeroko zakrojonej akcji informacyjnej i imiennych zaproszeń na badania profilaktyczne.

Przesiewowe badania kolonoskopowe to szansa wykrycia nowotworu raka jelita grubego we wczesnej fazie i wdrożenia leczenia ratującego życie pacjenta. Tymczasem Polacy nie chcą się badać, a na raka choruje coraz więcej osób.

– Od wielu lat obserwujemy tendencję wzrastającą. W tej chwili to jest przeciętnie 18-19 tys. nowych zachorowań. W perspektywie 5-7 lat osiągniemy 25 tys. nowych przypadków zachorowania na nowotwory jelita grubego – informuje prof. Grzegorz Wallner z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Z profilaktyki korzysta ledwie od 15 do 17 procent. Ci pacjenci, którzy wymagają leczenia, od razu trafiają do szpitali z zaawansowanym stadium choroby. Z badań kolonoskopowych korzystają sami lekarze, co pokazuje przykład prof. Grzegorza Wallnera.

– Zgodnie z tym, żeby nie było, że „szewc bez butów chodzi”, zgłosiłem się na badanie kolonoskopowe. Kompletnie nic nie czułem, żadnego dyskomfortu. Badania mogą być wykonywane w znieczuleniu ogólnym, jak i w tzw. premedykacji – wyjaśnia prof. Grzegorz Wallner.

Nowotwór jelita grubego dotyka coraz młodsze osoby. Granica wieku przesuwa się w dół, a badania profilaktyczne powinny wykonywać już osoby w okolicach 40-stki. Informacje na temat choroby jelit znajdziemy w nowym kwietniowym numerze miesięcznika „Szlachetne Zdrowie”, który jest już w sprzedaży.

– Choroby nowotworowe zawsze napawają nas pewnym lękiem. Tym bardziej dobrze jest o siebie zadbać, aby zminimalizować ryzyko zachorowania. W kwietniowym miesięczniku „Szlachetne Zdrowie” gastrolog, doktor Agnieszka Rogowska, radzi, jak zapobiegać nowotworom jelita grubego – zaznacza Anna Zalech, red. naczelny „Szlachetnego Zdrowia”.

W najnowszym numerze siostra Teresa Pachnik zachęca do przygotowania wybranych dań wielkanocnych. Zbigniew Nowak podaje przepis z żywokostu – doskonały na reumatyzm. A doktor Agnieszka Jarosz odkrywa, co znajduje się w kolorowych żelkach. Warto też wypróbować przepisy na naturalne płyny na lśniące okna.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl