fot. flickr.com

Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi

Ruszył Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. W ramach kampanii do 20 września w wybranych krajach Europy, w tym w Polsce, odbywają się m.in. bezpłatne badania profilaktyczne.

Nowotwory głowy i szyi to coraz częstszy problem. Zachorowalność na nie w ostatnich dwóch dekadach wzrosła aż o 18 procent. Według danych epidemiologicznych, czeka nas „onkologiczne tsunami”. Przez następne 10-15 lat nastąpi dalszy wzrost zachorowań na te nowotwory. Niestety wielu z nas obawia się pójść na badania. Tymczasem czas gra tu największą rolę – podkreślił dr Bartosz Spławski. W zaawansowanym stadium choroby, radioterapia i chemioterapia są bardzo uciążliwe.

– I im wcześniej nowotwór jest zdiagnozowany, tym łatwiej później to leczenie przejść i oczywiście jest większa szansa na całkowite wyleczenie – zaznaczył dr Bartosz Spławski.

Na świecie rocznie odnotowuje się 500 tysięcy przypadków nowotworów głowy i szyi, a aż 300 tysięcy chorych umiera. Nie jesteśmy jednak bezradni. Niepokojące sygnały można wyłapać dość szybko, gdy obserwuje się swój organizm – powiedziała prezes Polskich Amazonek Elżbieta Kozik.

– Ból języka, jakieś owrzodzenie, jakieś plamy białe czerwone. W sumie tak naprawdę trzeba to wszystko  lekarzowi powiedzieć. Powiedzieć na przykład, że te wszystkie elementy albo jeden z elementów już trwa dłużej niż trzy tygodnie – wskazała Elżbieta Kozik.

Jest kilka czynników ryzyka zachorowania – podkreślił kierownik katedry Kliniki Chirurgii Głowy i Szyi Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu prof. Wojciech Golusiński.

– Najczęściej czynnikami ryzyka są: spożywanie napojów alkoholowych,  palenie papierosów oraz nowy czynnik ryzyka – infekcja wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. To jest ten sam czynnik, który wywołuje raka szyjki macicy u kobiet – powiedział prof. Wojciech Golusiński.

Zatem szczepić się przeciw wirusowi HPV powinny nie tylko dziewczęta, ale i chłopcy – podkreślił główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas.

– Są twarde dane, mówiące o tym, że te szczepienia są, po pierwsze, szczepieniami bezpiecznymi – szczepienia HPV, a po drugie, przynoszą konkretne korzyści – zwrócił uwagę Jarosław Pinkas.

Po operacji często potrzebna jest fachowa fizjoterapia. W kontynuacji powrotu do zdrowia pomagają specjalne stowarzyszenia – powiedział docent Sławomir Marszałek ze stowarzyszenia Osób z Nowotworami Głowy i Szyi.

– Zapewniamy optymalną jakość życia i optymalny sposób powrotu do tej dobrej jakości życia poprzez integrację, rehabilitację – wskazał docent Sławomir Marszałek.

Nowotwory głowy i szyi to wszystkie nowotwory znajdujące się powyżej obojczyka z wyjątkiem gałki ocznej i ośrodkowego układu nerwowego, czyli mózgu. Są to nowotwory np. gardła, jamy nosowej, zatok przynosowych, ślinianek, krtani, węzłów chłonnych, tarczycy, skóry głowy i twarzy.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl