fot. flickr.com

Europejski Dzień Walki z Czerniakiem – bezpłatne badania

Z okazji obchodzonego 12 maja Europejskiego Dnia Walki z Czerniakiem (Euromelanoma Day) będzie można bezpłatnie skontrolować znamiona w gabinetach dermatologicznych na terenie całego kraju – informuje delegat Euromelanoma w Polsce, prof. Waldemar Placek.

Akcja została objęta patronatem Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. Weźmie w niej udział ponad 280 dermatologów z 50 miast. Lista gabinetów, w których można będzie się przebadać, znajduje się na stronie www.euromelanoma.org/poland. Na badania można się zapisywać do 15 maja.

W 2014 r. na bezpłatne badanie dermoskopowe zgłosiło się 4,3 tys. Polaków. Podejrzenie czerniaka zdiagnozowano u 62 z nich, czyli u 1,4 proc. Nowotwory skóry innego typu (tzw. nieczerniakowe) rozpoznano u 143 osób (3,3 proc.). Dodatkowo lekarze zidentyfikowali inne podejrzane znamiona atypowe u 21 proc. uczestników ubiegłorocznej kampanii Euromelanoma Day.

Kierownik kliniki nowotworów tkanek miękkich, kości i czerniaków w Centrum Onkologii w Warszawie, prof. Piotr Rutkowski przekonuje, że warto się badać, ponieważ czerniak, choć jest jednym z najgroźniejszych nowotworów skóry, jest wyleczalny w 90 proc., jeśli tylko zostanie odpowiednio wcześnie wykryty.

Dodaje, że 90 proc. szans na przeżycie co najmniej pięciu lat bez wznowy choroby mają chorzy, u których wycięty czerniak miał grubość poniżej 1 mm. Gdy jednak grubość zmian nowotworowych przekracza już 3,5 mm, szanse na pięcioletnie przeżycie spada do zaledwie 50 proc., nawet wtedy, gdy nie ma objawów rozsiewu choroby w całym organizmie.

Według Stowarzyszenia Euromelanowa, co roku na świecie wykrywanych jest 200 tys. nowych przypadków czerniaka. W Polsce co roku rejestruje się ponad 2500 nowych zachorowań, a co 10 lat liczba ta się podwaja. W ostatnich 20 latach zachorowalność na ten typ raka skóry wzrosła w naszym kraju aż trzykrotnie.

Prof. Rutkowski uważa, że głównym tego powodem jest moda na opalanie się. Nie chodzi jednak o to, żeby unikać słońca, ponieważ pod jego wpływem wytwarzana jest w skórze witamina D. Najbardziej szkodliwe jest krótkotrwałe wystawianie się na intensywne promienie słoneczne, a szczególnie niebezpieczne są poparzenie skóry.

Nie wystarczy chronić się przed nadmiarem promieni słonecznych, na przykład stosować preparaty ochronne na skórę, nosić kapelusze, okulary przeciwsłoneczne i odpowiednią odzież. Bardzo ważne jest, żeby regularnie konsultować się z lekarzem, przynajmniej raz w roku. Robimy to jednak zbyt rzadko.

Z opublikowanego w marcu 2015 r. sondażu Ipsos wynika, że zaledwie połowa ankietowanych Polaków kiedykolwiek konsultowała się z dermatologiem w sprawie znamion. Tylko 13 proc. naszych rodaków zgłasza się na taką kontrolę co najmniej raz w roku. 34 proc. twierdzi, że co najmniej raz w roku samodzielnie kontroluje własne znamiona, ale 23 proc. przyznaje, że nigdy jeszcze tego nie robiła.

PAP/RIRM

drukuj