fot. PAP/Rafał Guz

Minister zdrowia spotka się z Porozumieniem Zawodów Medycznych

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł spotka się dziś z przedstawicielami Porozumienia Zawodów Medycznych ws. sytuacji pracowników medycznych. Od dłuższego czasu domagają się oni zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia i poprawy warunków pracy. Jutro ma się odbyć manifestacja w tej sprawie.

Przedstawiciele Porozumienia Zawodów Medycznych zapowiadają też przygotowanie obywatelskiego projektu ustawy o warunkach zatrudnienia w ochronie zdrowia. Dr Paweł Wróblewski z Uniwersytetu Wrocławskiego zauważa, że sytuacja lekarzy stażystów od lat jest trudna.

– To start w bardzo poważny zawód obarczony niestety niską płacą, wieloma obowiązkami i oczywiście obowiązkiem kształcenia. Przed laty to kształcenie kosztowało dużo mniej. Była możliwość wspierania różnych kursów przez firmy farmaceutyczne. To już jest przeszłość. Dzisiaj wszystkie kursy przekraczają znacznie możliwości pensji stażysty, która oscyluje wokół 2 tys. złotych. I niestety liczba lekarzy jest na tyle mała, że bardzo trudno stażystom wyrwać się z pracy i niezbędne kursy skończyć. Z pewnością ich protest jest słuszny. Czy jakieś efekty z tego będą zobaczymy, ale trzeba się zastanowić nad sytuacją ochrony zdrowia – powiedział dr Paweł Wróblewski.

Zgodnie z założeniami reformy przedstawionymi przez ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła, środki publiczne na zdrowie od 2018 r. mają być stopniowo zwiększane.  Do 2025 r. osiągnąć 6 proc. PKB; obecnie jest to 4,38 proc. PKB. Zdaniem Porozumienia Zawodów Medycznych konieczne jest jednak pilne zwiększenie finansowania ochrony zdrowia do 6,8 proc. PKB.

RIRM

drukuj