fot. M. Marek/Nasz Dziennik

Prezydent spotka się z KOR-em

Prezydent Andrzej Duda po południu spotka się ze środowiskiem Komitetu Obrony Robotników. Dziś mija 40 lat od powstania KOR-u. 

W Pałacu prezydenckim z szefem polskiego państwa będą rozmawiać m.in. sygnatariusze „Apelu do społeczeństwa i władz PRL” z 23. września 1976 r.;  obecny szef Ministerstwa Obrony Narodowej Antoni Macierewicz i pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

Wcześniej prezydent Andrzej Duda odda symboliczny hołd 12 nieżyjącym już sygnatariuszom – poinformował podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski.

Pan Prezydent położy kwiaty i zapali znicz na grobie księdza Jana Ziei, jednego z sygnatariuszy apelu, który został podpisany 23 września 1976 roku. Ta osoba kiedyś łączyła i ta pamięć o niej dzisiaj łączy wszystkie osoby, które współtworzyły Komitet Obrony Robotników. W ten symboliczny sposób Pan Prezydent oddaje część wszystkim nieżyjącym założycielom KOR. O godzinie 14.00 w Pałacu Prezydenckim odbędzie się lekcja RP, czyli kolejna lekcja historii w pałacu dla młodzieży z kilku szkół z różnych części Polski. Ta lekcja będzie poświęcona rocznicy Komitetowi Obrony Robotników – powiedział podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta.

Komitet Obrony Robotników to jedno z najważniejszych ugrupowań opozycyjnych PRL-u. Stało się podstawą do stworzenia NSZZ ,,Solidarność”, pierwszego za ,,żelazną kurtyną” niezależnego związku zawodowego.

Powstanie Komitetu to pokłosie represji, które w 1976 r. spotkały robotników z Radomia, Ursusa i Płocka. KOR miał nieść im i ich rodzinom pomoc prawną i finansową.

RIRM

drukuj