Debata o propagowaniu zdrowego stylu życia wśród seniorów

Z informacji podanych przez GUS wynika, że seniorzy rzadko uczestniczą w zajęciach sportowych czy rekreacji ruchowej. Na tę sytuację mocno wpływają stereotypy. O kwestii propagowania zdrowego trybu życia wśród osób starszych dyskutowali posłowie.

Jak informuje Główny Urząd Statystyczny, zaledwie ¼ seniorów w Polsce podejmuje aktywność ruchową. Z kolei w grupie 60 – 64 lat to zaledwie 7 proc. badanych. Posłowie skierowali do Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej pytania dotyczące propagowania zdrowego trybu życia wśród osób starszych.

– Czy w ramach prowadzonej przez Radę Ministrów polityki społecznej na rzecz osób starszych poza działaniami realizowanymi przez Ministerstwo Sportu i Turystyki dofinansowywane są działania promujące aktywność fizyczną i ruchową osób starszych, w jakim zakresie, jakie warunki trzeba spełnić i do kogo to dofinansowanie jest skierowane? – pytała Beata Mazurek, poseł PiS.

Ministerstwo podejmuje różne działania, przeznaczając na nie 40 mln złotych. O pieniądze na organizację imprez mogą ubiegać się organizacje pozarządowe i inne podmioty uprawnione. Granty wynoszą od 20 do 200 tys. zł i są przyznawane w ramach czterech priorytetów.

– Edukacja osób starszych, aktywności społecznej, w tym aktywności społecznej, która promuje integrację międzypokoleniową, ale także partycypacji społecznej i usług społecznych – wymieniła Elżbieta Bojanowska, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

 Przykładowy wachlarz zajęć dla seniorów jest bardzo bogaty.

– To także igrzyska trzeciego wieku, olimpiada „Bez granic” dla 800 seniorów w woj. wielkopolskim, czy też „Aktywni dla zdrowia”. I w ramach tego projektu dla seniorów prowadzony będzie szereg zajęć. Tutaj są zajęcia stałe, m.in. ćwiczenia muzyczno-ruchowe, aerobik, taniec, czy różnego rodzaju gimnastyka umysłu – wyjaśniła Elżbieta Bojanowska.

Dodatkowo w ramach projektu Senior PLUS powstaje sieć klubów i dziennych placówek. Placówki te będą zapewniały pomoc osobom starszym w codziennych czynnościach. Do ich obowiązków będą należały także edukacja, usługi kulturalno-oświatowe czy sportowe.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl