fot. PAP/Zbigniew Meissner

B. Dziuk w Radiu Maryja: Zdrowie nie ma barwy politycznej, liczy się przede wszystkim empatia i dbanie o pacjenta. To jest podstawa w mojej działalności

Musimy działać zgodnie z Konstytucją RP i przepisami prawa. Jeżeli ktoś myśli, że na zdrowiu zrobi biznes, to ja na to nie pozwolę. Dla mnie zdrowie to jest opieka nad pacjentem i szacunek do wszystkich osób wykonujących zawody medyczne. Zdrowie nie ma barwy politycznej, liczy się przede wszystkim empatia i dbanie o pacjenta. To jest podstawa w mojej działalności – mówiła Barbara Dziuk, poseł Prawa i Sprawiedliwości, członek Sejmowej Komisji Zdrowia w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Październik od 1985 roku jest miesiącem świadomości raka piersi, a od 2008 roku w dniu 15 października obchodzony jest Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi. Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet w Polsce. Najwięcej zachorowań wykrywa się u kobiet między 50. a 70. rokiem życia. Problem dotyczy jednak wszystkich kobiet po 20. roku życia, gdyż już wtedy trzeba zadbać o profilaktykę.

– Na całym świecie miesiąc październik jest szczególnie poświęcony profilaktyce zdrowia kobiet. Od prawie 20 lat zajmuję się promocją profilaktyki kobiet i organizuję Miasteczka Zdrowia, gdzie można skorzystać z różnych porad ekspertów – podkreśliła Barbara Dziuk.

Poseł przypomniała, że wczesna diagnostyka daje dobre efekty i jest dużo tańsza od późniejszego leczenia.

– Będziemy mieć badania mammograficzne dla kobiet już od 45. roku życia, ponieważ statystyka jest bezwzględna i także młode kobiety chorują na nowotwory. Moim marzeniem jest, żeby USG piersi u młodych kobiet było refundowane, ponieważ obecnie jest refundowane na zalecenie lekarza – akcentowała członek Sejmowej Komisji Zdrowia.

Barbara Dziuk zwróciła uwagę również na obciążenia genetyczne i około środowiskowe, które obecnie mają duży wpływ na zdrowie młodego pokolenia.

– Środowisko naturalne jest bardzo istotnym elementem, który ma wpływ na nasz organizm i jest ważnym elementem w profilaktyce. Edukowanie młodego pokolenia – które nie jest jeszcze do końce świadome, jeżeli chodzi o choroby nowotworowe – jest bardzo istotnym elementem – tłumaczyła.

Dodała, że przez młode pokolenie także możemy edukować ich mamy, babcie i ciocie. Chociażby poprzez akcję, która polega na wysłaniu wiadomości SMS z przypomnieniem o mammografii bądź cytologii.

– To jest bardzo ważny kierunek w profilaktyce. Uważam, że połączenie wszystkich środowisk i tworzenie interdyscyplinarnych zespołów międzypokoleniowych jest bardzo ważnym elementem w propagowaniu zdrowych standardów, a przede wszystkim profilaktyki, która jest finansowana przez Ministerstwo Zdrowia – akcentowała poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Gość programu dodała, że w ostatnim czasie w leczeniu onkologicznym zmieniło się bardzo wiele.

– Mamy innowacyjne leczenie finansowane przez Fundusz Medyczny, jest Narodowa Strategia Onkologiczna, są wszystkie elementy, które dbają o pacjenta od momentu rozpoznania aż do wyleczenia. Zdrowie nie ma barwy politycznej, liczy się przede wszystkim empatia i dbanie o pacjenta. To jest podstawa w mojej działalności – podkreśliła Barbara Dziuk.

Członek sejmowej Komisji Zdrowia przedstawiła również plan dla regionu.

– Nie pozwolę sprywatyzować małych szpitali w regionie, ponieważ są one potrzebne, co zresztą jest wpisane w program PiS i co gwarantuje również Konstytucja RP – równe traktowanie w lecznictwie. Musimy działać zgodnie z Konstytucją RP i przepisami prawa. Jeżeli ktoś myśli, że na zdrowiu zrobi biznes, to ja na to nie pozwolę. Dla mnie zdrowie to jest opieka nad pacjentem i szacunek do wszystkich osób wykonujących zawody medyczne – zakończyła.

Barbara Dziuk kandyduje w wyborach parlamentarnych z okręgu 29. na liście Prawa i Sprawiedliwości nr. 4. z miejsca nr. 6.

Całość audycji z udziałem Barbary Dziuk można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl