fot. PAP/Radek Pietruszka

Min. M. Maląg: Te wybory zdecydują, czy Polska pójdzie we właściwym kierunku

Jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia. To właśnie te wybory zdecydują, czy Polska pójdzie we właściwym kierunku, w tym kierunku, aby można było realizować marzenia Polaków – mówiła w środowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

Rząd Zjednoczonej Prawicy podczas swojej dotychczasowej kadencji dołożył wszelkich starań, aby za pomocą programów społeczno-gospodarczych przywrócić godność Polakom, w tym przede wszystkim polskim rodzinom czy seniorom.

– Rząd Prawa i Sprawiedliwości, Zjednoczonej Prawicy, chce przede wszystkim inwestować w rodzinę. Wszystkie wydatki, o których wielokrotnie mówimy, to nie są koszty dla budżetu państwa, tylko to jest inwestycja w przyszłość, a także podziękowanie naszym seniorom w ramach solidarności pokoleniowej. Wiele rzeczy zostało zrobionych i to, czy będzie to kontynuowane i jaka będzie Polska, zdecydują Polacy – zwróciła uwagę Marlena Maląg.

Flagowym programem godnościowym jest program „500 plus” (wkrótce „800 plus”). Zjednoczona Prawica wprowadziła jednak oprócz tego szereg innych rozwiązań polepszających jakość życia Polaków.

To „Dobry start”, czyli wyprawka na rozpoczęcie roku szkolnego, to Rodzinny Kapitał Opiekuńczy na drugie i kolejne dziecko, to także rozwój programu „Maluch plus”, który daje możliwość łączenia pracy zawodowej z życiem rodzinnym, ale też świadczenie matczyne dla tych rodziców, którzy wychowali co najmniej czworo dzieci i nie nabyli prawa do emerytury. Dla naszych drogich, kochanych seniorów to godne waloryzacje – wymieniała minister rodziny.

Podkreśliła, że ważna jest także godna praca i godna płaca, stąd interwencje na rzecz ratowania miejsc pracy w czasach pandemii i podwyższenie płacy minimalnej.

Rozmówca Radia Maryja zestawiła czasy rządów Zjednoczonej Prawicy z czasami rządów PO-PSL, szczególnie okresu, gdy premierem był Donald Tusk.

– Można podsumować krótko, że były to czasy biedy, gigantycznego bezrobocia i braku wsparcia dla rodzin (…). My tę rzeczywistość zmieniamy. Nie mówimy, że wszystko zostało zrobione. Jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia. To właśnie te wybory zdecydują, czy Polska pójdzie we właściwym kierunku, w tym kierunku, aby można było realizować marzenia Polaków – powiedziała Marlena Maląg.

Zwróciła uwagę, że gra toczy się też o tradycyjne wartości rodzinne. Ważną kwestią jest również przezwyciężanie kryzysu demograficznego.

– Tutaj mamy bardzo wiele do zrobienia. Strategia demograficzna, która została przyjęta przez polski rząd, pokazuje konkretne kierunki działania. To też zmiany w polityce mieszkaniowej, to też zmiany, aby łączyć pracę zawodową z życiem rodzinnym (…). Zmiana polityki demograficznej to nie jedna, nie dwie kadencje, ale całe dekady – mówiła szefowa resortu rodziny.

Platforma Obywatelska nie realizowała polityki demograficznej. W opinii polityk to dlatego sytuacja związana z dzietnością w Polsce jest tak dramatyczna.

W audycji poruszono też temat Programu Inwestycji Strategicznych. W minioną sobotę rozstrzygnięto ósmą edycję tego programu. On także przyczynia się do polepszenia standardu życia Polaków, gdyż środki uzyskane w jego ramach przez samorządy przeznaczane są m.in. na szpitale, szkoły czy obiekty sportowe.

– Zawsze rodzi się w mojej głowie pytanie, gdzie były te pieniądze wcześniej, bo to od czasów Prawa i Sprawiedliwości pojawiły się inwestycje strategiczne (…). Możemy sobie odpowiedzieć: wtedy szalały mafie vatowskie, z budżetu państwa wyciekały pieniądze jak przez durszlak. Nie było pieniędzy na programy społeczno-gospodarcze, na infrastrukturę, na programy strategiczne, bo tylko elity korzystały z tych pieniędzy za przyzwoleniem polskiego rządu – podkreśliła minister.

Polityk kandyduje z pierwszego miejsca na liście PiS w okręgu 36 obejmującym m.in. miasta Kalisz i Leszno oraz wiele powiatów, w tym gostyński, jarociński, kaliski, rawicki czy ostrowski.

Całość rozmowy z minister Marleną Maląg jest dostępna [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj