fot. twitter.com/MRPiPS_GOV_P

Min. M. Maląg: Polscy przedsiębiorcy otrzymali ponad 13,5 mld zł w ramach Tarczy Antykryzysowej

Ponad 13,5 mld zł – tyle wynosi obecnie łączna kwota wsparcia w ramach instrumentów Tarczy Antykryzysowej, jaka trafiła do polskich przedsiębiorców. Poinformowała o tym w Łaskarzewie minister rodziny Marlena Maląg.  

Polityk odwiedziła w środę Fabrykę Opakowań Kosmetycznych Pollena, która korzysta z dofinansowania do wynagrodzeń pracowników. Firma – jak przekazała minister Maląg – otrzymała wsparcie w wysokości 1,7 mln zł, na czym skorzystało blisko 300 pracowników.

Szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej podkreśliła, że dziś można już jasno powiedzieć, że poszczególne instrumenty z Tarczy Antykryzysowej stanowią realną pomoc dla przedsiębiorców podczas epidemii.   

– Ponad 13,5 mld zł zostało przekazanych dla przedsiębiorców w celu ochrony miejsc pracy. Jeżeli chodzi o fundusz gwarantowanych świadczeń pracowniczych dofinansowania, które zostały przekazane do tej pory, to jest ponad 4 mld zł. Również ponad 4,5 mld zł zostało przekazane w formie mikropożyczek z funduszu pracy i oczywiście wsparcie, które jest przekazywane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych z funduszu pracy, a więc postojowe, które już na dzisiaj to jest ponad 1 mld 600 tys. zł, czy zwolnienie ze składki ZUS – ponad 1,8 mld zł  – zaznaczyła Marlena Maląg.

Tymczasem w Sejmie trwają prace nad tzw. Tarczą Antykryzysową 4.0, czyli kolejną odsłoną inicjatyw pomocowych rządu. Projekt oprócz przepisów dot. pomocy w spłacie kredytów przewiduje zmiany np. w kwestii urlopów. Posłowie przeprowadzili w środę I czytanie projektu, a następnie skierowali go do dalszych prac w komisji finansów. Odrzucenia projektu chciały KO i Lewica.

 

RIRM

drukuj