fot. PAP/Marcin Obara

[TYLKO U NAS] M. Zwiercan: Chcemy pokazać, że dzisiaj dziękujemy wszystkim osobom starszym za to, że żyjemy w wolnej Polsce

Jest mnóstwo osób starszych, które chcą realizować swoje plany oraz marzenia, czyli to, czego nie zrobili wcześniej. To pokazuje, że dzisiaj mają wolność wyboru. Nie muszą tylko zajmować się wnukami, ale mogą także realizować swoje marzenia. My chcemy pokazać, że dzisiaj dziękujemy im za to, że żyjemy w wolnej Polsce – mówiła na antenie Radia Maryja w poniedziałkowych „Aktualnościach dnia” poseł Małgorzata Zwiercan, przewodnicząca sejmowej Komisji Polityki Senioralnej.

Według Małgorzaty Zwiercan, w kierunku polityki senioralnej „zrobiono bardzo dużo”. Myślę, że możemy śmiało powiedzieć, iż babcie i dziadkowie czują się zaopiekowani nie tylko przez najbliższych, ale również przez nasze państwo – dodała. Świadczyć o tym ma obniżenie wieku emerytalnego.

– Myślę, że to dla wszystkich osób starszych jest bardzo ważne. (…) Dzisiaj to właśnie babcia i dziadek sami decydują, czy idą na emeryturę, czy chcą być jeszcze zawodowo aktywni. To tylko wyłącznie od nich zależy, co chcą w swoim życiu robić – wskazała.

Obniżenie wieku emerytalnego nabiera innego znaczenia, kiedy jest mowa o relacji dziadków z wnukami.

– Ważne jest, żeby to dziadkowie mieli czas, aby usiąść z wnukami, porozmawiać z nimi, żeby się nawzajem rozumieli, żeby wnuki miały potrzebę bycia z dziadkami. Tu chodzi też o naukę wartości, chodzi o doświadczenie, które dziadkowie mogą przekazać – zaznaczył gość Radia Maryja.

Jak wskazała poseł, „następnym dobrym krokiem jest program <<Leki 75+>>. Prawie 600 mln zł – te pieniądze zostają w kieszeniach naszych babć i dziadków. Możemy też śmiało powiedzieć o podwyższeniu najniższej emerytury i renty”.

Jest mnóstwo osób starszych – mówiła Małgorzata Zwiercan – które chcą realizować swoje plany oraz marzenia, czyli to, czego nie zrobili wcześniej. To pokazuje, że dzisiaj mają wolność wyboru.

– Nie muszą tylko zajmować się wnukami, ale mogą także realizować swoje marzenia. My chcemy pokazać, że dzisiaj dziękujemy im za to, że żyjemy w wolnej Polsce. (…) Myślę, że gdy wnuki widzą nas uczących się, korzystających z różnych konferencji, gdzie za każdym razem dotykamy nowych problemów, to pokazujemy im, co jest po prostu ważne – stwierdziła.

Jesteśmy starzejącym się społeczeństwem. My pokazujemy, że nie jest to dla nas problem, a wyzwanie – podkreśliła przewodnicząca sejmowej Komisji Polityki Senioralnej.

– W zasadzie od początku rząd Zjednoczonej Prawicy pokazuje, że można. Wystarczy tylko postawić diagnozę, co należy zrobić i konsekwentnie to realizować. Są osoby starsze aktywne, ale musimy również pamiętać o osobach starszych, które są niesamodzielne. To jest wyzwanie dla rządów Zjednoczonej Prawicy – mówiła Małgorzata Zwiercan.

Całą rozmowę z Małgorzatą Zwiercan w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj