fot. tv trwam

[TYLKO U NAS] S. Szwed: Z Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów skorzystało ponad 19 tys. osób. Zdarzają się sytuacje, że osoby starsze dzwonią i chcą po prostu z kimś porozmawiać

Z Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów skorzystało ponad 19 tys. osób. Często jest tak, szczególnie w czasie świątecznym zdarzają się sytuacje, że osoby starsze chciały zadzwonić i po prostu z kimś porozmawiać. Nie tylko pomoc w robieniu zakupów, ale także możliwość rozmowy. Oczywiście pomoc najbliższych, rodziny, pomoc sąsiedzka jest najwłaściwsza, ale wiemy, że są także sytuacje, w których ludzie są samotni – mówił Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej, we wtorkowym programie „Polski punkt widzenia” na antenie TV Trwam.

Rząd podjął decyzję o przedłużeniu do lutego działania [Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów]. W ciągu dwóch miesięcy funkcjonowania w projekt zaangażowało się ponad 11 tys. wolontariuszy. [czytaj więcej]

Gość TV Trwam zwrócił uwagę, że Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów działa od października i dobrze się przyjął wśród osób starszych.

– Program jest skierowany dla osób powyżej 70. roku życia, ale nikogo nie zostawiamy bez pomocy. Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów uruchamiamy także na pierwszy kwartał 2021 roku i zapewniamy na jego działanie środki finansowe. Przypomnę, że jest specjalna infolinia, z której warto skorzystać pod nr: 22 505 11 11. Na tę infolinię może dzwonić osoba, która chce uzyskać pomoc, a następnie informacje są przekazane do miejskiego czy gminnego ośrodka pomocy społecznej. Tam jest liczna grupa wolontariuszy, która jest gotowa do pomocy – powiedział Stanisław Szwed.  

– Mamy ponad 12 tys. wolontariuszy. Mamy ponad 190 organizacji młodzieżowych, które chcą pomagać. Program wyzwolił solidarność międzypokoleniową, bo dużo osób pomagających w ramach Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów jest młodych – dodał polityk.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ruszyło także z nową formą wolontariatu w ramach pomocy dla osób starszych – jest to wolontariat cyfrowy.

– Jest to możliwość cyfrowego nauczania, załatwiania spraw w urzędzie dla osób starszych, które nie mogą z różnych przyczyn, ale także ze względu na obostrzenia, wychodzić z domu. Taka forma pomocy działa. Z Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów skorzystało ponad 19 tys. osób. Często jest tak, szczególnie w czasie świątecznym zdarzają się sytuacje, że osoby starsze chciały zadzwonić i po prostu z kimś porozmawiać. Nie tylko pomoc w robieniu zakupów, ale także możliwość rozmowy z kimś. Oczywiście pomoc najbliższych, rodziny, pomoc sąsiedzka jest najwłaściwsza, ale wiemy, że są także sytuacje, w których ludzie są samotni – podkreślił wiceminister rodziny i polityki społecznej. 

Specjalny konwój wsparcia dla seniorów to blisko milion ton żywności, które trafiły do osób starszych, bezdomnych, ale także do matek z dziećmi. Wartość pomocy przekazanej w ramach akcji to 5 mln złotych. [więcej]

– W okresie świątecznym działał specjalny Solidarnościowy Konwój Wsparcia Seniorów, który dostarczał dla bezdomnych, dla osób starszych pomoc żywnościową. Tę akcję przeprowadziliśmy z Caritasem i z Towarzystwem Brata Alberta. Było to dobre działanie w okresie świątecznym, żeby nikt nie został bez pomocy – wskazał gość programu „Polski punkt widzenia”.

Projekt ustawy o 14. emeryturze przeszedł przez rząd. Teraz czeka na prace komisji sejmowych, a na początku 2021 roku będzie procedowany. Wsparcie w ramach 13. i 14. emerytury wyniesie ponad 22 mld złotych. To realny krok w stronę poprawy jakości życia seniorów. [czytaj więcej]

– 13. emerytura będzie wypłacana od 1 kwietnia i jest to już ustawowo zapisane. Wcześniej będzie ustawa o waloryzacji kwotowo-procentowej, czyli najniższą emeryturę podnosimy o 50 złotych. Jeżeli Sejm przyjmie to rozwiązanie, to 13. emerytura będzie wynosiła 1250 złotych. Mamy również projekt złożony w Sejmie, który będzie procedowany w 2021 r., dotyczący 14. emerytury, którą chcemy jednorazowo wypłacić w listopadzie 2021 roku. W tym przypadku będzie pewne obwarowanie, jeśli chodzi o wysokość pełnej emerytury, czyli będzie limit, od którego będzie uzależniona wysokość emerytury. Waloryzacja jest od 1 marca i myślę, że Sejm zdąży przyjąć to rozwiązanie w styczniu. (…) Jeśli chodzi o 14. emeryturę, to w projekcie mamy limit do 2900 zł, czyli osoby, które otrzymują emeryturę do 2900 zł, otrzymają 1250 złotych w ramach 14. emerytury. Osoby, które przekroczą tę kwotę, będą miały tzw. mechanizm złotówka za złotówkę, czyli jak zostanie przekroczona wskazana kwota 2900 zł, to 14. emerytura będzie niższa – podsumował Stanisław Szwed.  

[Waloryzacja] to ok. 10 mld złotych. Podobnie jest z 13. emeryturą. Na [14. emeryturę] rząd przeznaczył ok. 9 mld złotych.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl