fot. PAP/Paweł Supernak

8,5 mln zł na wsparcie seniorów

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przekaże 8,5 mln zł z unijnych funduszy na rozwój usług opiekuńczych, tworzenie dziennych domów opieki medycznej oraz klubów seniora. Dofinansowanie trafi do co najmniej 44 warsztatów terapii zajęciowej.  Jednym z beneficjentów projektu będzie Caritas.

Wsparcie zostanie udzielone na realizację dwóch projektów. Pierwszy z nich otrzyma dofinansowanie w wysokości 3,5 mln złotych. Jest to to projekt poświęcony opiece domowej na terenach wiejskich.

– W ramach naszych grantów, naszej innowacji zarówno lekarze, pielęgniarki, ale też opiekunowie osób zależnych, będą docierali do domów i wspierali osoby zależne, osoby chore – wyjaśniła Iwona Zaborowska, prezes Ośrodka Wspierania Organizacji Pozarządowych w Białymstoku.

Drugi projekt – z dotacją w wysokości 5 mln zł – to „terapeutyczne obiadowanie”.

– Polega na przygotowywaniu, a następnie dostarczaniu przez uczestników warsztatów terapii zajęciowej ciepłych dwudaniowych posiłków osobom starszym – wskazała dyrektor Podkarpackiej Akademii Przedsiębiorczości, Katarzyna Podraza.

Projekt będzie realizowany przez podmioty z całej Polski. Dofinansowanie trafi co najmniej do 44 warsztatów terapii zajęciowej. Będą one mogły przeznaczyć środki na doposażenie zakładów gospodarstwa domowego lub na zakup produktów spożywczych niezbędnych do przygotowania posiłków.

– Przewidujemy, iż co najmniej 500 osób z niepełnosprawnością będzie brało udział w gotowaniu obiadów terapeutycznych dla osób starszych – oznajmiła Katarzyna Podraza.

Dzięki temu osoby starsze zyskają towarzystwo, a osoby niepełnosprawne zwiększą poczucie własnej wartości.

– Projekt, o którym przed chwilą wspomniała Pani Dyrektor – obiady terapii terapeutycznej – wpisuje się w tę piękną paletę wsparcia dla osób niepełnosprawnych i seniorów. Rozszerzamy tę paletę – podkreślił dyrektor Caritas Archidiecezji Przemyskiej ks. Artur Janiec.

Caritas będzie jednym z beneficjentów projektu.

https://twitter.com/MFIPR_GOV_PL/status/1483431861523202060

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl