W BUW-ie o polityce integracyjnej Polski

W Warszawie odbędzie konferencja pt. „Polityka Integracyjna Polski: Doświadczenia i Perspektywy”. Caritas Polska informuje, ze odbędzie się ona w budynku Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, przy ul. Dobrej 56/66.

Konferencja „Polityka Integracyjna Polski: Doświadczenia i Perspektywy” ma podsumować dotychczasową dyskusję o polityce integracji imigrantów w Polsce. Przedstawione zostaną doświadczenia krajowe, zwłaszcza z działań podejmowanych na rzecz imigrantów w ramach projektów finansowanych przez Europejski Fundusz na Rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz doświadczenia innych krajów europejskich.

Głos zabiorą przedstawiciele administracji centralnej oraz organizacji trzeciego sektora (w tym migranckich). Dyskusja dotyczyć będzie przyszłości polityki integracyjnej w Polsce z uwzględnieniem dotychczasowych doświadczeń w ramach określonych przez dokument „Polityka Migracyjna Polski”.

Raport prezentowany podczas konferencji przez Mirosława Bienieckiego i dr. Mikołaja Pawlaka jest spełnieniem postulatów obserwatorów polityki migracyjnej, którzy prosili o opracowanie takiego dokumentu.

Bezpośrednią inspiracją do jego powstania były wnioski z naszych badań prowadzonych w ramach projektu Caritas Polska „Laboratoria integracji. Integracja obywateli państw trzecich w wybranych krajach Unii Europejskiej, w kontekście instytucjonalnym”. Raport jest dokumentem skonsultowanym z członkami Zespołu Ekspertów Monitorujących Postępy Polityki Integracyjnej.  To podstawa, bez której trudno zacząć dyskusje nad głębszymi wnioskami płynącymi z kilku lat doświadczeń funkcjonowania Europejskiego Funduszu na Rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich w Polsce.

Celem badań było wypracowanie rekomendacji dotyczących przyszłego kształtu wsparcia dla działań integracyjnych prowadzonych zarówno w Polsce, jak i w innych krajach.

EKSPERCI:

Marisa Horta, dyrektor lisbońskiego krajowego centrum wsparcia imigrantów (One-Stop Shop) przedstawi portugalskie doświadczenia z wprowadzania polityki integracji imigrantów. Szczególna uwaga zostanie zwrócona na instytucję One-Stop Shop, która cieszy się w Unii Europejskiej szerokim uznaniem. Także zgodnie z licznymi zapowiedziami w Polsce zostanie być może wprowadzona struktura wzorowana na One-Stop Shop. Po kilku latach funkcjonowania tej instytucji w Portugalii Marisa Horta podsumuje zdobyte doświadczenia. “Lekcja portugalska” jest szczególnie cenna dla Polski, gdyż pokazuje, jak uczyć się na sukcesach i porażkach innych krajów.

Sr. Xavier Bosch i Garcia, dyrektor Generalny w Sekretariacie do spraw Imigracji w obrębie Dyrektoriatu Katalonii. Przedstawi podstawowe założenia polityki integracyjnej Katalonii, która kładzie nacisk na „normalizację” sytuacji imigrantów, czyli takie działania, które mają doprowadzić migrantów do korzystania z usług oferowanych przez społeczność lokalną na ogólnych zasadach. Jedną z podstaw tej polityki jest idea „oprowadzenia po domu”, która wydaje się szczególnie ciekawa w kontekście sytuacji imigrantów w Polsce.

drukuj

Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl