Śląskie: Caritas stracił kontrakt na pielęgniarską opiekę długoterminową

NFZ odebrał Śląskim Caritas kontrakt na pielęgniarską opiekę długoterminową. Blisko 250 obłożnie chorych pacjentów – dotychczasowych podopiecznych stacji Caritas Diecezji Gliwickiej i Opolskiej – od lipca ma korzystać z pomocy innych pielęgniarek.

Oferta Caritasu została odrzucona w ostatnim konkursie Narodowego Funduszu Zdrowia na świadczenia w tym zakresie. Śląski NFZ tłumaczy, że  o wyborze innego oferenta przesądziła m.in. cena i certyfikat ISO, którego placówki Caritasu nie miały.

Zdaniem Caritas certyfikat ten „nie przekłada się na bezpośrednią jakość pracy przy łóżku pacjenta”, a cena, jaką zaproponował Caritas, jest uczciwa i uwzględnia wszystkie koszty.

– Tam była także opieka duchowa. To jest ważne dla człowieka chorego. Oprócz tego, że były przygotowane do tej pracy pielęgniarki, to również był wolontariat, który pomagał tym chorym ludziom. My jako Kościół właściwie jako pierwsi wprowadziliśmy te stacje Caritas. Co zrobią te pielęgniarki? Sytuacja jest niewesoła – zwraca uwagę ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska.

Kontrakt straciło 17 stacji opieki Caritas Diecezji Gliwickiej oraz 1 z diecezji opolskiej – wszystkie świadczące usługi na terenie woj. śląskiego. Stacje Caritasu świadczyły pomoc pielęgniarską w domach od 22 lat.

RIRM

drukuj