Ministerstwo Zdrowia: konsultanci infolinii odebrali ponad 8,5 tysiąca telefonów w sprawie koronawirusa

Już ponad 8,5 tysiąca telefonów w sprawie koronawirusa odebrali konsultanci Telefonicznej Informacji Pacjenta 800-190-590 – poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Często zadawane pytania dotyczą uchronienia się przed zarażeniem i powrotów z państw, w których wirus się rozprzestrzenia.

Dzwoniąc na infolinię Narodowego Funduszu Zdrowia można uzyskać niezbędne informacje dotyczące postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem. Z konsultantami można połączyć się przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Telefoniczną Informację Pacjenta obsługuje jednoczasowo ponad 100 konsultantów.

Dziś przed południem Ministerstwo Zdrowia poinformowało na Twitterze, że konsultanci odebrali już ponad 8,5 tysiąca telefonów z pytaniami na temat koronawirusa SARS-CoV-2, który wywołuje chorobę zakaźną COVID-19.

https://twitter.com/MZ_GOV_PL/status/1235513526745210885

Jedno z często zadawanych pytań brzmi: „Co mam zrobić, aby się nie zarazić?”.

„Dbać o higienę, myć ręce, unikać osób, które kaszlą, kichają czy mają gorączkę. Zachować dystans co najmniej 1 m od osoby potencjalnie chorej” – brzmi przytoczona przez Ministerstwo Zdrowia odpowiedź.

Inne dotyczy sytuacji, kiedy osoba wraca z kraju, w którym jest koronawirus, czuje się dobrze i nie ma objawów.

„Jeżeli podejrzewasz zakażenie, ale nie masz objawów pozostań w domu i unikaj kontaktu z innymi osobami, aby nie doszło do rozprzestrzeniania się wirusa” – odpowiada konsultant.

W sytuacji, gdy tak osoba czuje się jednak źle, zaleca: „Jeżeli masz gorączkę powyżej 38 stopni, kaszel, duszności, ból mięśni, bezzwłocznie skontaktuj się z najbliższą stacją sanitarno-epidemiologiczną. W przypadku nasilonych objawów – zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego”.

PAP

drukuj