fot. twitter.com

W Polsce nadal występuje zbyt duży deficyt mieszkaniowy

Liczba mieszkań na rynku rośnie, jednak deficyt lokali mieszkaniowych wciąż jest zbyt duży – to głównym wniosek płynący z rządowego raportu o stanie mieszkalnictwa. Dokument zaprezentowano w czwartek w resorcie rozwoju.

W najbliższym czasie resort rozwoju ma zaprezentować konkretne rozwiązania, wypracowane na bazie danych zawartych w raporcie. Według szacunków ministerstwa, deficyt mieszkaniowy wynosi obecnie 640 tys. mieszkań.

W latach 2011-2019 liczba budowanych rocznie mieszkań wzrosła o ponad 58 proc. Rok 2019 był rekordowy względem wybudowanych mieszkań – wybudowano ich ponad 207 tysięcy. W ubiegłym roku prawie 98 proc. mieszkań stanowiło budownictwo deweloperskie. Brakuje mieszkań komunalnych oraz zakładowych.

– Głównymi dostarczycielami mieszkań w Polsce w ostatnich latach są deweloperzy. Dotyczy to nie tylko największych rynków mieszkaniowych i największych miasta w Polsce, ale również małych rynków. Sześć największych miast w Polsce to rynki, na których produkuje się obecnie mniej niż połowę mieszkań deweloperskich. Jasne staje się, że również w tzw. Polsce lokalnej decydujące znaczenie, jeśli chodzi o dostarczanie nowych mieszkań, zaczynają mieć deweloperzy – mówi Katarzyna Kuniewicz z Laboratorium Rynku Najmu.

W ubiegłym roku nowo wybudowane mieszkania przeznaczone dla osób o niższych dochodach stanowiły zaledwie 2,2 proc. wszystkich wybudowanych lokali. Z raportu wynika, że choć liczba mieszkań rośnie, jednocześnie rosną też czynsze. To stanowi barierę dla osób młodych, wchodzących w dorosłe życie. Te same osoby nie mają zdolności kredytowej, aby kupić własne mieszkanie. W 2018 r. przeciętna cena z m² powierzchni wynosiła 4926 zł – to o prawie 19 proc. więcej niż w 2011 roku.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl