Par Enrique Dans, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2738754

[TYLKO U NAS] O. M. Raczkiewicz CSsR o sytuacji pandemicznej w Hiszpanii: W 2020 roku uległo zniszczeniu ponad 620 tysięcy miejsc pracy, a liczba bezrobotnych wzrosła o ponad pół miliona

Pandemia bardzo mocno daje się odczuć, jeśli chodzi o ekonomię (…). Z powodu pandemii w ciągu całego 2020 roku uległo zniszczeniu ponad 620 tysięcy miejsc pracy, a liczba bezrobotnych wzrosła o ponad pół miliona i wynosi obecnie, według danych instytutu statystycznego, przeszło 16 proc, czyli prawie 4 miliony – powiedział o. Marek Raczkiewicz CSsR, redemptorysta posługujący w Hiszpanii, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Ojciec Marek Raczkiewicz CSsR przedstawił sytuację epidemiczną w Hiszpanii.

– Liczba zakażeń gwałtownie rośnie. Mamy wrażenie, że sytuacja jest o wiele bardziej poważna, niż miało to miejsce na wiosnę. Wczoraj mieliśmy ponad 40 tysięcy nowych przypadków zakażeń. Wiele regionów wprowadziło lockdowny, a obostrzenia są coraz wyraźniejsze. Nie wolno przyjmować obcych osób, ponieważ najwięcej zakażeń ma miejsce (według ostatnich danych) podczas spotkań i w grupie wiekowej 18-25 lat. Ma się wrażenie utraty nadziei, bo po pierwszej fali sytuacja się poprawiła i wydawało się, iż będzie lepiej. W ostatnich miesiącach, zwłaszcza po Bożym Narodzeniu i Sylwestrze, mamy odczucia, że wzrost zakażeń wymknął się spod kontroli – powiedział rozmówca Radia Maryja.

Hiszpania, podobnie jak inne kraje UE, cierpi na niedobory szczepionek przeciwko SARS-CoV-2.

– Rząd obiecywał wiele, a okazuje się, że szczepionek nie ma. Dużo prowincji czy regionów autonomicznych jak Madryt także nie ma do nich dostępu. Dotychczasowy minister zdrowia zrzekł się swojej funkcji, ponieważ startuje w wyborach autonomicznych w Katalonii. Zanim nowa osoba wejdzie w tę funkcję, to minie trochę czasu – mówił kapłan.

Pandemia uderzyła także w hiszpańską gospodarkę.

– Pandemia bardzo mocno daje się odczuć, jeśli chodzi o ekonomię (…). Z powodu pandemii w ciągu całego 2020 roku uległo zniszczeniu ponad 620 tysięcy miejsc pracy, a liczba bezrobotnych wzrosła o ponad pół miliona i wynosi obecnie, według danych instytutu statystycznego, przeszło 16 proc, czyli prawie 4 miliony – zaakcentował o. Marek Raczkiewicz CSsR.

Hiszpański rząd zdecydował się na rozszerzenie dostępu do tzw. eutanazji.

– Praktycznie każdy, nawet jeżeli przyjedzie do Hiszpanii i pobędzie tutaj minimum 2 miesiące, może występować o eutanazję. Jest lęk o osoby upośledzone, chore i uzależnione od opieki innych. Co się z nimi stanie i czy nie zostanie podjęta decyzja o eutanazji. Biskupi hiszpańscy bardzo mocno zachęcają do tego, żeby zatroszczyć się o tzw. testamenty życiowe spisane legalnie przed adwokatami, żeby zostało jasno stwierdzone, że ta konkretna osoba nie chce się poddać eutanazji, nawet jeżeli utraciłaby świadomość – podkreślił gość „Aktualności dnia”.

Kapłani w Hiszpanii starają się cały czas być przy swoich wiernych.

– Dużo zależy od diecezji i parafii oraz odwagi każdego z kapłanów. Wszyscy starają się o przestrzeganie przepisów sanitarnych. Na ogół księża proboszczowie w Madrycie starają się, aby kościoły były otwarte. Są uruchamiane specjalne telefony, żeby osoby samotne czy potrzebujące rozmowy mogły zadzwonić i porozmawiać z wolontariuszami. Msze święte odprawiane są z zachowaniem reżimu sanitarnego. Chodzi o to, by nie zamknąć kościołów, jak to miało miejsce na wiosnę, że nagle wierni przychodzą i zastają zamknięty kościół. Bliskość Kościoła jest bardzo potrzebna zwłaszcza w trudnym czasie pandemicznym – podsumował o. Marek Raczkiewicz CSsR.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem ojca Marka Raczkiewicza CSsR można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl/JG

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl