fot. E. Sądej/Nasz Dziennik

Powstaną centra zdrowia psychicznego?

Ministerstwo Zdrowia chce uruchomić pilotażowe centra zdrowia psychicznego. Nie wykluczone, że co najmniej milion mieszkańców będzie  objętych propozycjami resortu. O sprawie napisał dziennik „Gazeta Wyborcza”.

W grudniu zespół ds. Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego  działający przy resorcie opracował projekt konstytucji Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Centra maja dostawać ok. 60 zł rocznie na opiekę nad jednym mieszkańcem. Pilotaż ma potrwać rok. W tym czasie – jak zapowiada resort zdrowia – będą zabezpieczone środki najpewniej z budżetu państwa.

Potrzeb w dziedzinie zdrowia psychicznego jest dzisiaj bardzo dużo – zauważa poseł Joanna Kopcińska, wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Zdrowia.

Dłuższy czas dyskutowaliśmy nad tym i bez względu na opcje polityczne zgłaszane były zastrzeżenia co do opieki psychiatrycznej. Dotyczy to zarówno opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży, jak i dorosłych. Często posłowie zgłaszali brak dostępu i brak miejsc, zwłaszcza wtedy, kiedy zależy nam na osobach wychodzących z uzależnień – wtedy, kiedy jest potrzeba współpracy ze specjalistami, tak, żeby młody człowiek nie wracał do swoich uzależnień. Okazuje się, że nie ma takich centrów i nie ma miejsc, gdzie Ci młodzi ludzie mogliby trafiać. Bardzo ważne jest również to, żeby choroby psychiczne były diagnozowane na bardzo wczesnym etapie – wskazuje Joanna Kopcińska.

W grudniu ubiegłego roku zakończył się 5-letni Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego. Jednak większość jego założeń nie została zrealizowana.

RIRM

drukuj