fot. rakowiecka.jezuici.pl

Warszawa: zakończyły się obchody uroczystości św. Andrzeja Boboli

Z okazji przypadającej dziś uroczystość św. Andrzeja Boboli –  patrona Polski i archidiecezji warszawskiej, w Sanktuarium Narodowym na warszawskim Mokotowie odprawiona została uroczysta Msza święta.  

– Rozpoczętej o godz. 18:00 Eucharystii odpustowej przewodniczył ks. kard. Kazimierz Nycz. Eucharystia jest źródłem jedności, ale trzeba, żeby Eucharystia była znakiem tego, że Kościół jest jeden – mówił ks. Kardynał.

– O tej jedności słyszymy w modlitwie Arcykapłańskiej Chrystusa w wieczerniku, który najwięcej słów i wezwań modlitwy poświęcił jedności; „Ojcze spraw, aby wszyscy byli jedno, tak jak my jesteśmy jedno w Trójcy Świętej” – powiedział ks. kardynał Nycz.

Św. Andrzej Bobola jest czwartym patronem Polski. Już od wieków naszej ojczyźnie patronują męczennicy – święci biskupi: Wojciech i Stanisław oraz jezuicki zakonnik św. Stanisław Kostka. Św. Andrzej Bobola jest uznawany za patrona ładu związanego z jednością zarówno w Kościele, jak i w społeczeństwie. Wcześniej – decyzją Stolicy Apostolskiej z 1992 roku – został ustanowiony głównym patronem metropolii warszawskiej.

Andrzej Bobola został beatyfikowany w 1853 r. przez papieża Piusa IX, a kanonizacji dokonał papież Pius XI w 1938 roku. Tego samego roku jego relikwie zostały sprowadzone z Rzymu do Polski, gdzie zostały złożone pod ołtarzem w kościele księży jezuitów w Warszawie przy ul. Rakowieckiej. Czwartym patronem Polski św. Andrzej Bobola został ogłoszony 16 maja 2002 r.

RIRM/PAP

drukuj