fot. sxc.hu

NIK: Państwu brakuje instrumentów do przeciwdziałania wyłudzeniom VAT-u

Państwo nie ma skutecznych narzędzi, by walczyć z wyłudzaniem VAT-u – wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli. Pomimo że organy kontroli skarbowej trafnie typują nieuczciwe podmioty, luka podatkowa rośnie.  Jednak – jak wykazali kontrolerzy – nie udaje się uzyskać zaległych podatków ani pociągnąć winnych do odpowiedzialności.

Izba wskazuje, że głównym sposobem wyłudzania jest wprowadzanie do obrotu faktur dokumentujących czynności fikcyjne. Ma to na celu wyłudzenie podatku.

Poseł Andrzej Szlachta z sejmowej Komisji Finansów podkreśla, że choć ostatnie miesiące przyniosły poprawę, to straty ponoszone przez państwo wciąż są duże.

– Polskie państwo traci, a potrzeby wydatkowe są olbrzymie. Wprowadzamy prospołeczne, prorodzinne programy i doskonałym źródłem pokrycia tych wydatków byłyby właśnie te ubytki podatkowe w postaci nieszczelności systemu podatku VAT. Te prognozy i szacunki idą w dziesiątki miliardów złotych. Sytuacja nieco się poprawia. Jest wzrost wpływów z podatku VAT. Pierwsze kroki urzędów skarbowych, idące w kierunku uszczelnienia systemu, już przynoszą pierwsze efekty, ale na pewno powstanie cały nowy system kontroli tych instytucji, co do której jest podejrzenie, że VAT jest niepłacony – powiedział poseł Andrzej Szlachta.

NIK postuluje wprowadzenie nowych i skuteczniejszych mechanizmów, które uszczelnią polski system. Wśród rozwiązań proponuje m.in. obowiązek wystawiania faktur VAT za pośrednictwem serwera Ministerstwa Finansów lub publiczny rejestr rachunków bankowych podatników.

Raport NIK pokazuje, że tylko od stycznia do czerwca ubiegłego roku organy kontrolne wykryły fikcyjne faktury na blisko 82 mld zł, co daje ok. 5 mld zł podatków należnych państwu.

Skarbowi Państwa udało się uzyskać ok. 1 proc. tej kwoty.

RIRM

 

drukuj