fot. www.gov.pl

ABW zatrzymała cztery osoby, które miały wyłudzać VAT przy obrocie metalami kolorowymi

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała cztery osoby, które w grupie przestępczej w latach 2014-15 miały wyłudzać VAT przy obrocie metalami kolorowymi.

Zatrzymań w woj. śląskim i podlaskim dokonali funkcjonariusze katowickiej delegatury ABW – powiedział Stanisław Żaryn, rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych.

„Do działań ABW wobec tych osób doszło 12 i 24 stycznia 2022 roku” – podał.

Trzy z zatrzymanych przez agentów osób, to byli udziałowcy i członkowie zarządu spółek, które wystawiały fikcyjne faktury VAT na sprzedaż metali kolorowych – wynika z ustaleń śledczych. Mieli oni wystawić łącznie kilkaset fałszywych faktur na łączną kwotę ponad 56 mln zł.

Czwartym z zatrzymanych przez ABW jest główny podejrzany w tym śledztwie – odbiorca fałszywych faktur – właściciel firmy z Bielska-Białej (Śląskie). Z informacji ze śledztwa wynika, że jego spółka miała wystawić kolejne kilkaset potwierdzających rzekomy obrót metalami kolorowymi faktur na kwotę ponad 76 mln zł.

Kolejna firma – z Dąbrowy Górniczej (Śląskie) fikcyjnie wykazywała, że towary dostarczono do czeskich i słowackich firm w ramach dostaw wewnątrz Unii Europejskiej. Spółka z Dąbrowy uzyskiwała na tej podstawie od Skarbu Państwa nienależny zwrot VAT – co najmniej 3,8 mln zł – ustalili śledczy.

Stanisław Żaryn poinformował, że śledztwo to część prowadzonej również przez śląską delegaturę ABW szerszej sprawy – dotyczącej przestępczych wyłudzeń VAT przez spółkę z Dąbrowy ok. 53 mln zł zwrotu VAT. Funkcjonariusze ustalili, że doszło do tego w latach 2013-17 przy pomocy tzw. karuzeli podatkowej przy fikcyjnym, obrocie katodami niklowymi, cynkiem, aluminium, płytami ołowianymi i bielą cynkową.

„Na wniosek nadzorującej oba śledztwa Prokuratury Regionalnej w Katowicach sąd zdecydował o trzymiesięcznym areszcie dla dwóch zatrzymanych przez ABW osób – wobec właściciela bielskiej firmy oraz wspólnika i członka zarządu jednej ze spółek. Dwóm pozostałym prokurator wyznaczył wolnościowe środki zapobiegawcze” – powiedział rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl