ABW zatrzymała kolejne osoby ws. wielomilionowych wyłudzeń VAT

Funkcjonariusze katowickiej delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali kolejne cztery osoby w sprawie dotyczącej wyłudzeń podatku VAT w ramach wewnątrzwspólnotowego obrotu metalami nieżelaznymi. Chodzi o wyłudzenia VAT-u na kwotę ponad 53 milionów złotych.

Jak poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn, wśród zatrzymanych jest prezes zarządu jednej z poznańskich firm oraz trzy osoby organizujące, finansujące i kontrolujące cały proceder. Jedna z nich na stałe mieszka w Niemczech.

Rzecznik dodał, że wobec wszystkich zatrzymanych Sąd Rejonowy w Katowicach zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na 3 miesiące. Nadzorująca sprawę Prokuratura Regionalna w Katowicach przedstawiła zatrzymanym zarzuty między innymi oszustwa w związku z wyłudzaniem podatku VAT, prania brudnych pieniędzy, udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz poświadczenia nieprawdy w dokumentach. Zatrzymanym grozi kara pozbawienia wolności do lat 15.

– Podejrzani brali udział w tzw. karuzeli podatkowej, organizując łańcuszek firm z wykorzystaniem tzw. firm słupów zajmujących się fikcyjnym obrotem między innymi katodą niklową (niklem). Towar faktycznie opuszczał granice Polski, lecz za pośrednictwem szeregu zarejestrowanych na terenie Republiki Czech i Słowacji firm był ponownie wprowadzany do obrotu przez tzw. firmy słupy pełniące funkcję znikających podatników. Firmy nie odprowadzały podatku VAT, a towar ponownie za pośrednictwem dużej śląskiej firmy trafiał do czeskich podmiotów gospodarczych. Wystawiane w związku z tym faktury VAT potwierdzały rzekome transakcje z podmiotami zagranicznymi i służyły uprawdopodobnieniu obrotu oraz dokonywaniu wyłudzeń podatkowych na szkodę Skarbu Państwa – poinformował rzecznik.

To kolejne zatrzymania w sprawie dotyczącej wewnątrzwspólnotowego obrotu katodą niklową i innymi metalami nieżelaznymi. Dotychczas zarzuty przedstawiono 15 osobom, z których trzy przebywają w areszcie tymczasowym.

Straty Skarbu Państwa z tytułu wyłudzonego podatku VAT wynoszą obecnie ponad 53 mln zł. W toku śledztwa funkcjonariusze ABW zabezpieczyli na rachunkach bankowych podmiotów gospodarczych biorących udział w tym procederze środki finansowe w wysokości ponad 7 mln zł.

PAP/RIRM

drukuj