Portugalia. Media: Tzw. Państwo Islamskie werbowało młodzież

Dwaj pochodzący z Afryki Północnej przedstawiciele tzw. Państwa Islamskiego, schwytani przez portugalskie służby, próbowali utworzyć komórkę dżihadystyczną w Portugalii. Przez dwa lata werbowali młodzież do organizacji terrorystycznej – podały media.

Obaj dżihadyści przebywają w areszcie w oczekiwaniu na proces. Według niektórych źródeł pochodzą oni z Maroka. Zostali aresztowani kilka miesięcy temu.

Z informacji tygodnika “Expresso” wynika, że liderzy portugalskiego oddziału ISIS próbowali werbować młodzież pomiędzy 2014 a 2016 r. Obszar ich działalności obejmował środkową Portugalię, pomiędzy Lizboną a miastem Aveiro.

„Mieli powiązania międzynarodowe, m.in. w Niemczech, Belgii, Włoszech, Francji, a także w Anglii” – ujawnił lizboński tygodnik.

W Portugalii, choć mieszka tam około 50 tys. wyznawców islamu, nie doszło dotychczas do dżihadystycznego zamachu. Służby potwierdziły, że kilkudziesięciu obywateli Portugalii wyjechało na Bliski Wschód, by walczyć w szeregach tzw. Państwa Islamskiego, ale nie utrzymują oni żadnego kontaktu z bliskimi.

„Trudno powiedzieć, czy w ogóle jeszcze żyją. Władze przyznają, że ISIS mogło ich wysłać do walk prowadzonych poza Syrią” – napisał “Expresso”.

W lipcu bieżącego roku wątek terrorystyczny pojawił się w związku z ujawnieniem kradzieży w bazie wojskowej w Tancos w środkowej części kraju. Według ekspertów, skradziona w dużych ilościach broń mogła zostać przejęta przez organizacje islamskich radykałów. Z magazynu zniknęło m.in. 120 granatów, 44 granatniki, a także ponad 1450 sztuk amunicji.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl