Podsumowanie działań po nawałnicach w czwartek

W czwartek rząd podsumuje działania po nawałnicach. Informację w tej sprawie przedstawi szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak.

Rząd ciągle analizuje działania podjęte po przejściu nawałnicy. Rzecznik rządu Rafał Bochenek nie wyklucza, że będzie konieczna zmiana przepisów ustawy o zarządzaniu kryzysowym. Nie wszędzie bowiem współpraca pomiędzy wojewodą a samorządowcami układała się prawidłowo. Chodzi m.in. o sytuację w województwie pomorskim.

– Tam niektóre gminy, były takie sytuacje. Być może te zespoły zarządzania kryzysowego działają. Natomiast w pierwszych dniach nie zostały one jeszcze powołane. W niektórych gminach niestety ta informacja nie docierała do mieszkańców od wojewody, nie docierała na bieżąco i na odwrót. Problemy bieżące ludzi, którzy pracowali na froncie walki z żywiołem nie docierały do wojewody, a mogłoby to wyglądać zupełnie inaczej, gdyby płynnie przepływała – powiedział rzecznik rządu Rafał Bochenek.

Przykładem braku płynności informacji jest chociażby sytuacja dotycząca specjalnie przygotowanego rozporządzenia kryzysowego, którym niestety nie wszystkie gminy zostały objęte.

– Już teraz apeluję do samorządowców, aby zgłosili swoją gminę do nowelizowanego załącznika, rozporządzenia związanego właśnie z szacowaniem strat po nawałnicy – akcentował Rafał Bochenek.

Po nawałnicach rząd m.in. uruchomił zapomogi dla osób poszkodowanych i podniósł kwotę na odbudowę zniszczonych budynków mieszkalnych ze 100 do 200 tys. zł, oraz gospodarczych do 100 tys. zł. Dodatkowe wsparcie okazało także Ministerstwo Edukacji Narodowej, które przekazało prawie 5 mln zł. na zakup wyprawek szkolnych dla dzieci poszkodowanych przez nawałnicę.

To jednak nie koniec niekorzystnych warunków atmosferycznych w naszym kraju. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami i ulewnymi deszczami, które dziś mają nawiedzić Wybrzeże. Prowadzenie działalności poza budynkiem w takich warunkach jest bardzo niebezpieczne. Zalecana jest ostrożność, śledzenie komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl