fot. twitter.com

ABW zatrzymało mężczyznę, który miał kierować grupą wyłudzającą VAT i dotacje

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymało mężczyznę, który miał kierować grupą wyłudzającą VAT i dotacje. Zatrzymany przez funkcjonariuszy ABW Jarosław G. miał doprowadzić do wyłudzenia przez grupę ok. 21 mln zł dotacji z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn powiedział w piątek, że zatrzymania Jarosława G. dokonali funkcjonariusze poznańskiej delegatury Agencji 9 grudnia w Grajewie (Podlaskie). Zatrzymany przez ABW mężczyzna miał też – według śledczych – dopuścić się oszustw podatkowych przy obrocie maszynami i urządzeniami o znacznie zawyżonej wartości.

„Dotychczas w śledztwie zarzuty usłyszało 12 osób” – wskazał Stanisław Żaryn.

Śledczy postawili G. już wcześniej zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą. Teraz w nadzorującej śledztwo ABW Prokuraturze Regionalnej w Poznaniu usłyszał zarzuty m.in. wyłudzenia kredytu w wysokości 17 mln zł oraz ok. 21 mln zł dotacji.

„Prokurator wniósł też o trzymiesięczny areszt i sąd zaakceptował ten wniosek” – podał Żaryn.

Agenci ABW ustalili, że działania przestępcze miały polegać na poświadczaniu nieprawdy w dokumentach i na tej podstawie domaganiu się zwrotu nadwyżki podatku VAT.

Za zarzucone J. przestępstwa grozi kara do 10 lat więzienia.

„Sprawa ma charakter rozwojowy i nie są wykluczone dalsze zatrzymania” – zaznaczył Żaryn.

O działaniach ABW informował też portal dorzeczy.pl.

PAP

drukuj