fot. https://www.gov.pl/web/finanse

[TYLKO U NAS] J. Sarnowski o zmianach podatkowych w ramach Polskiego Ładu: Około 14 mld zł w ciągu 12 miesięcy zostanie w kieszeniach polskich pracowników, emerytów, a także przedsiębiorców

Od przyszłego roku udostępniamy przedsiębiorcom nowe ulgi podatkowe, szeroko otwieramy dla nich ryczałtowe rozliczenia – przy okazji zmniejszając stawki, a także udostępniamy im estoński CIT, czyli bardzo prostą i korzystną formę opodatkowania – powiedział Jan Sarnowski, wiceminister finansów, w programie „Polski punkt widzenia” na antenie TV Trwam.

W maju 2021 roku Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło plan społeczno-ekonomicznej odbudowy kraju po pandemii. Jednym z głównych założeń jest obniżka podatków dla 18 mln Polaków. Jednak ze statystyk wynika, że ponad 54 proc. obywateli nie wierzy w to, że rozwiązania podatkowe zawarte w Polskim Ładzie https://www.podatki.gov.pl/polski-lad/ będą dla nich korzystne. [czytaj więcej]

Zdaniem wiceministra finansów Polacy zmienią swoje nastawienie, w momencie gdy dostrzegą rzeczywiste korzyści płynące z Polskiego Ładu.

– Prawdziwy efekt Polskiego Ładu zobaczymy w pierwszych miesiącach przyszłego roku. Około 14 mld zł w ciągu 12 miesięcy zostanie w kieszeniach polskich pracowników, emerytów, a także w dużej części przedsiębiorców – wskazał Jan Sarnowski.

Jednak pomimo zapewnień rządu, wielu przedsiębiorców sprzeciwia się zmianie podatkowej, twierdząc, że stracą na nowych rozwiązaniach podatkowych. Związek Przedsiębiorców i Pracodawców https://zpp.net.pl/ krytycznie ocenił założenia planu, apelując do władzy o gruntowne zmiany i odciążenie najmniejszych przedsiębiorców.

– Od przyszłego roku udostępniamy przedsiębiorcom nowe ulgi podatkowe, szeroko otwieramy dla nich ryczałtowe rozliczenia – przy okazji zmniejszając stawki, a także udostępniamy im estoński CIT, czyli bardzo prostą i korzystną formę opodatkowania – wyjaśnił gość programu.

Według zapowiedzi estoński CIT jest nieskomplikowanym rozliczeniem, dzięki czemu przedsiębiorca będzie mógł bez trudności i długiego oczekiwania złożyć rozliczenie podatkowe.

– Dla firm, które się rozwijają, gdzie pojawia się ryzyko, tam proponujemy estoński CIT, czyli zmianę prowadzenia działalności na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Funkcjonuje również specjalny sposób rozliczenia, w momencie gdy wypłacamy ze spółki zysk – powiedział polityk.

Proponowanych zmian obawiają się także osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Wiceszef resortu finansów poinformował jednak, że dla takich przedsiębiorców rząd przygotował ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

– Jest to najprostszy sposób rozliczenia podatków. Niska stawka jest przemnażana razy wpływy do kasy, bez liczenia kosztów uzyskania przychodów i amortyzacji. Ponadto stawki są dostosowywane do profilu prowadzonej działalności – dodał rozmówca.

Pozostaje grupa przedsiębiorców, która według zmian będzie musiała zapłacić większe podatki, „stąd obawa ze strony właścicieli firm i organizacji zrzeszających pracowników i pracodawców”.

Wiceminister finansów odniósł się również do korzyści dla pracowników.

– W przypadku ulgi dla klasy średniej korzystamy z dwóch rozwiązań zmniejszających obciążenie pracowników. Po pierwsze, z podniesienia kwoty wolnej od podatków. Po drugie, z podniesienia progu podatkowego. Jest pewna grupa pracowników zarabiających między 6 a 11 tys. zł, która nie zyskuje na podniesieniu tej kwoty wolnej i nie otrzymuje wsparcia w postaci podniesienia progu podatkowego. Gdyby pozostawić te stare zasady, to musieliby oni dopłacić ok. 200 zł miesięcznie. Ulga dla klasy średniej to specjalny algorytm, który sprawia, że w tych ramach dochodowych obciążenie podatkowo-składkowe nie zmienia się  w stosunku do tego, jakie obowiązywało jeszcze rok temu – poinformował wicemin. Jan Sarnowski.

https://twitter.com/MF_GOV_PL/status/1423372343523561485

W ramach Polskiego Ładu więcej zapłacą osoby zarabiające powyżej 13 tys. złotych. Do tej pory składka zdrowotna najwięcej zarabiających wynosiła tyle samo co w przypadku osób zarabiających znacznie mniej.

Zdaniem gościa „Polskiego punktu widzenia” jest to właśnie powód niezadowolenia z proponowanych zmian. Pomysł krytykują również przedsiębiorcy rozliczający się stawką liniową 19 procent.

– Takie rozliczenie jest opcją do wyboru w czasie pierwszego miesiąca podatkowego. Przedsiębiorca może  zrezygnować z rozliczenia w ten sposób i przejść na zasady ogólne – wyjaśnił rozmówca.

Na zmianach rozliczenia PIT-u straty mogą ponieść również samorządy.

– Według oceny skutków regulacji projektu podatkowa część Polskiego Ładu może skutkować ubytkiem w budżetach jednostek samorządu terytorialnego w skali ok. 11 mld złotych – powiedział wiceszef resortu finansów.

Gość programu zapewnił jednak o rekompensatach dla samorządów.

Wiceminister Jan Sarnowski wskazał, że rząd przewidział dwa sposoby wyrównania strat dla samorządów.

– Po pierwsze, Ministerstwo Finansów równolegle wprowadza zmianę zasad finansowania jednostek samorządu terytorialnego. Od przyszłego roku część podatkowa wpływów do samorządów nie będzie liczona od danego roku,  ale będzie stanowiła wartość uśrednioną z ostatnich trzech lat. Będzie to bardzo korzystne dla samorządów, ponieważ w ten sposób nie będą one uzależnione od aktualnej kondycji firm, które działają w danej gminie. Po drugie, od stycznia 2022 roku w życie wejdą regulacje, które wprowadzą nową subwencję rozwojową. Pozwoli ona samorządom na łatwiejsze inwestowanie. Zostanie również otworzony Fundusz Polski Ład Banku Gospodarstwa Krajowego – poinformował rozmówca.

radiomaryja.pl

 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl