fot. pixabay.com

W poniedziałek poznamy wyniki naboru wniosków do Rządowego Funduszu Polski Ład

W poniedziałek poznamy wyniki naboru wniosków do programu Rządowego Funduszu Polski Ład. To szereg inwestycji poprawiających sytuację jednostek samorządowych. Jak zapowiedzieli rządzący, w ciągu najbliższych lat na ich realizacje przeznaczone zostanie 100 mld zł.

Polski Ład to rządowy plan rozwoju na najbliższą dekadę, który zakłada dofinansowana służba zdrowia, zmiany podatkowe czy wsparcie rodzin. To także kontynuacja strategii zrównoważonego rozwoju, co poprawia sytuację w mniejszych miasta – podkreślił prof. Zbigniew Krysiak.

– Tam się tworzą warunki. Wtedy ci ludzie nie muszą wyjeżdżać do wielkich miast, za granicę, bo tam mają odpowiednie warunki do rozwijania biznesu, czyli infrastruktura, cyfryzacja – wskazał ekonomista.

Lokalnie są to konkretne potrzeby, o których samorządowcy mówią otwarcie.

– Przede wszystkim to infrastruktura sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, bo z tym jest zawsze problem w takim samorządzie jak nasz. To także infrastruktura oświatowa – zaznaczył burmistrz Opola Lubelskiego, Sławomir Plis.

W dofinansowaniu samorządowych projektów inwestycyjnych pomóc ma Rządowy Fundusz Polski Ład. Pierwsza edycja pilotażowego naboru wniosków rozpoczęła się 2 lipca i trwała do 15 sierpnia 2021 r. Wyniki poznamy w poniedziałek.

– O 09.30 premier Mateusz Morawiecki opowie o lokalnych inwestycjach, które będą się realizować. On je wszystkie podpisał. O 11.00 w każdym województwie wojewodowie razem z parlamentarzystami będą ogłaszać, w których gminach i w których powiatach. Myślę, że usłyszycie Państwo, że właściwie w każdej gminie – powiedziała Anna Zalewska, europoseł.

Każda jednostka samorządu terytorialnego mogła zgłosić trzy wnioski o dofinansowanie. Jeden bez kwotowego ograniczenia oraz dwa na dofinansowanie maksymalne do 30 mln zł oraz 5 mln zł.

– Składaliśmy trzy wnioski przez nasz samorząd do Polskiego Ładu na kwotę ponad 20 mln zł. Liczymy, że uda nam się zrealizować część z nich – mówił Sławomir Plis.

Jak zaznaczyli ekonomiści, w ciągu najbliższych kilku lat na inwestycje lokalne przeznaczone zostanie ponad 100 mld zł.

– Pojawi się montaż finansowy, czyli kwota zwiększy się nawet do 500-800 mld zł. Będą w tym partycypował właśnie inne instytucje, samorządy, inne źródła finansowania – zaakcentował prof. Zbigniew Krysiak.

Zdaniem opozycji samorządy stracą na zmianach podatkowych zawartych w Polskim Ładzie. Poseł Artur Dziambor z Konfederacji zwrócił uwagę na możliwe rozwiązania.

– To powinno wyglądać zupełnie inaczej w przyszłości. Podatek dochodowy powinien zostać zlikwidowany, może zastąpiony podatkiem przychodowym. Podatki powinny być lokalne. Lokalny samorząd powinien utrzymywać się głównie z tego, ale również z partycypacji w podatku VAT – podkreślił poseł Artur Dziambor.

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę zmieniającą zasady ustalaniu dochodów samorządów. Ma to m.in. przyczynić się do poprawy warunków wdrażania Polskiego Ładu – poinformował Paweł Sałek.

– Aktywność inwestycyjna w Polsce ze środków publicznych i ze środków prywatnych jest cały czas ważna. Temu służy działanie prezydenta – podsumował doradca Prezydenta RP.

TV Trwam News

drukuj