fot. PAP/Tomasz Wiktor

Min. G. Puda: W nowej perspektywie UE do samorządów wojewódzkich trafi 33,4 mld euro

Minister funduszy i polityki regionalnej, Grzegorz Puda, wskazał, że w nowej perspektywie UE do samorządów wojewódzkich trafi 33,4 mld euro. Szef resortu mówił o tym w Zabrzu na spotkaniu „Fundusze Europejskie dla Śląska”, w którym uczestniczył też premier Mateusz Morawiecki.

Wydarzenie poświęcone było szczegółom decyzji Komisji Europejskiej o zatwierdzeniu programu dla woj. śląskiego. Suma środków dla tego regionu w nowej perspektywie to ponad 5 mld euro, w tym ponad 2 mld na Fundusz Sprawiedliwej Transformacji.

Minister funduszy i polityki regionalnej podkreślił, że rośnie udział samorządów wojewódzkich we wdrażaniu środków europejskich.

– To samorządy, wraz z przedsiębiorcami, są najważniejszym odbiorcą funduszy europejskich. W nowej perspektywie finansowej regiony będą zarządzać pulą środków stanowiących 44 proc. całej alokacji przeznaczonej dla Polski, czyli to jest najwyższy poziom decentralizacji środków europejskich od akcesji Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku. Warto też powtarzać, że wśród wielu opinii o tym, iż jesteśmy państwem, które cały czas się centralizuje, tak się składa, że największa pula środków finansowych, które pochodzą z Unii Europejskiej właśnie za naszego rządu będzie przeznaczona dla poszczególnych regionów – tłumaczył Grzegorz Puda.

Minister dodał, że środki trafią m.in. na inwestycje, które przybliżą Śląsk do nowoczesnego przemysłu i zaawansowanych technologii. Wskazał, że już dziś ten region jest lokomotywą polskiego przemysłu.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl