Możliwy przełom w sprawie Grecji?

Grecja nie spłaciła długu swoim wierzycielom. O północy wygasł również program pomocowy, co według wcześniejszych zapowiedzi oznacza, że kraj stracił dostęp do środków finansowych od partnerów ze strefy euro i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Ateny powoli zaczynają się łamać.

Cipras pisze list do pożyczkodawców, w którym zgadza się prawie na wszystkie postulaty Eurostrefy. W zamian chce rozmów o trzecim pakiecie pomocowym. O nowej propozycji pomocy dla Grecji mają rozmawiać dziś ministrowie finansów strefy euro.

Czy jest jeszcze możliwy przełom w sprawie Grecji? Aleksis Cipras w liście do  europejskich wierzycieli podkreśla, że Ateny są gotowe podpisać nowe porozumienia. Premier Grecji poprosił jedynie o niewielkie ustępstwa w porównaniu z wcześniejszą propozycją „trójki”. To bardzo nie spodobało się Niemcom. Minister finansów Niemiec studzi emocje na przełom i odrzuca najnowszą inicjatywę Aten.

Powiedzieliśmy, że drzwi pozostają otwarte. Jesteśmy oczywiście gotowi do rozmów w każdej chwili, więc jeśli ktoś chce rozmawiać, to będziemy to robić. Ostatniej nocy mieliśmy konferencję telefoniczną, która niestety zakończyła się bez żadnych rezultatów – powiedział Wolfgang Schaeuble, niemiecki minister finansów.

Niemiecki minister finansów twierdzi, że list Ciprasa niczego nie wyjaśnia. Program pomocowy dobiegł końca, Grecja nie zapłaciła obowiązującej raty, więc znalazła się w zupełnie nowym położeniu. Ponadto jak zauważyła Angela Merkel, przed niedzielnym referendum w Grecji niemiecki rząd nie będzie rozmawiał o nowym programie pomocowym dla pogrążonego długiem kraju.

– Czekamy teraz na referendum. Przed referendum nie może być żadnej dyskusji o nowym programie pomocowy. Dyskusja o nowej pomocy nie jest możliwa bez mandatu Bundestagu, gdyż znajdujemy się w przestrzeni prawnej EMS, czyli Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego – powiedziała Angela Merkel, kanclerz Niemiec.

Grecy są wyraźnie zmęczeni niepewną sytuacją swojego kraju. Nieczynna giełda, zamknięte banki, bankomaty z limitami wypłat oraz ludzie, którzy w panice próbują wydostać swoje oszczędności – to tylko nieliczne konsekwencje braku porozumienia między Grecją a jej wierzycielami. Grecki rząd próbuje uspokoić nerwowe nastroje obywateli i informuje, że od jutra do końca tygodnia tysiąc oddziałów banków będzie otwartych, żeby obsługiwać emerytów, którzy nie mają kart do bankomatów.

Na szczęście miałem trochę oszczędności, więc byłem przygotowany. Wiedziałem, że to się stanie. Wiedziałem, że nie będzie kontroli kapitału. Wiedziałem – powiedział Vangelis Thomas, emeryt.

– Dzisiaj poszedłem wycofać część mojej emerytury. Pracowałem przez czterdzieści lat, a teraz muszę prosić się o pieniądze – powiedział Vassilis Argilis emeryt.

Czy unijni dyplomaci wypracują kompromis w sprawie programu pomocowego dla Grecji? Odpowiedź na to pytanie prawdopodobnie poznamy wieczorem. O godzinie 17.30 rozpoczęła się telekonferencja eurogrupy. 

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl