fot. https://pixabay.com/

Minister finansów Holandii: Wprowadzenie cyfrowego euro nie wyeliminuje z obiegu gotówki

Nawet jeżeli powstanie cyfrowe euro, to gotówka nadal będzie w obiegu – zapewniała w środę w parlamencie minister finansów Holandii Sigrid Kaag. „Żadna decyzja w sprawie cyfrowej waluty jeszcze nie zapadła” – powiedziała Sigrid Kaag.

Komisja Europejska powinna przedstawić konkretny plan wprowadzenia cyfrowego euro w drugim kwartale 2023 r. – powiedziała Sigrid Kaag podczas debaty w komisji finansów izby niższej parlamentu (Tweede kamer).

W mediach pojawiły się informacje, że w przyszłości obywatele i firmy mogliby otwierać rachunki bezpośrednio w Europejskim Banku Centralnym (EBC), a konto istniałoby tylko cyfrowo i byłoby niezależne od „zwykłego euro”.

„Wirtualne euro powinno być cyfrową wersją banknotu do wykorzystania w dowolnym miejscu i czasie” – uważa Inge van Dijk, dyrektor ds. płatności w Holenderskim Banku Centralnym (DNB) w poście na blogu banku.

„Obywatele powinni mieć prawo do anonimowego płacenia gotówką, a rządy nie powinny bawić się w <<Wielkiego Brata>>” – mówił podczas debaty poseł Tony van Dijck (PVV), cytowany przez dziennik „Financieele Dagblad”.

Sigrid Kaag uspokajała, że rozmowy w sprawie cyfrowej waluty dopiero się rozpoczęły, a obawy o wyeliminowanie fizycznego pieniądza są „przedwczesne”.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl