By CrazyPhunk - Own work based on: Visegrad group countries.jpg, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2116089

Na Słowacji rozpoczyna się szczyt Grupy Wyszehradzkiej

W Koszycach na Słowacji rozpoczyna się dziś szczyt Grupy Wyszehradzkiej. To pierwsze spotkanie szefów rządów państw V4 podczas słowackiego przewodnictwa w Grupie. Polskę reprezentował będzie premier RP, Mateusz Morawiecki.

Podczas spotkania w Koszycach premierzy Polski, Słowacji, Czech i Węgier omówią bieżące wyzwania w zakresie bezpieczeństwa, w tym te związane z wojną na Ukrainie. Będzie także mowa o bezpieczeństwie energetycznym oraz współpracy regionalnej i kwestiach migracyjnych.

Rozmowy szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej organizowane są przed zbliżającym się grudniowym posiedzeniem Rady Europejskiej. O to, jakie tematy będą poruszane podczas szczytu V4 w Koszycach, premier Mateusz Morawiecki był pytany w środę na konferencji prasowej w Sulejówku.

– Będziemy dyskutowali o sytuacji na Ukrainie; o inflacji, która jest skutkiem cen energii cieplnej, gazu czy paliw; o trudnej sytuacji gospodarczej, o współpracy Grupy V4. Cieszę się, że dochodzi do pierwszego od kilku miesięcy spotkania. Musimy blisko ze sobą współpracować w bardzo trudnych czasach – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Wcześniej szef polskiego rządu zapowiadał też, że razem z premierami Czech i Słowacji będzie prosić w Koszycach premiera Węgier o szybką ratyfikację dokumentów akcesyjnych, które umożliwią Szwecji i Finlandii wstąpienie do NATO.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl