Premier Holandii: możemy wycofać poparcie dla układu UE-Ukraina

Holenderski premier Mark Rutte powiedział w piątek, że jego rząd może w poniedziałek złożyć projekt ustawy wycofującej poparcie umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina. Holendrzy w kwietniu w referendum zdecydowanie wypowiedzieli się przeciw jej ratyfikowaniu.

Zdaniem Rutte’ego, odrzucenie umowy będzie błędem i osłabi europejską jedność. Ale – jak powiedział – jeśli jego wysiłki, by osiągnąć w weekend kompromis w tej sprawie między Ukrainą, UE oraz krajową opozycją, spełzną na niczym, nie będzie miał innego wyjścia.

Odrzucenie umowy przez Holandię wywoła dużą szkodę – argumentował Rutte.

„Tu chodzi o coś więcej niż tylko Holandię. Stanowimy część szerszej wspólnoty międzynarodowej działającej jako jeden front stabilności na naszych granicach i sprzeciwu wobec agresji” – powiedział premier.

Holandia to jedyny kraj UE, który nie ratyfikował umowy zakładającej silniejsze stosunki polityczne i handlowe z Ukrainą. Umowa prowizorycznie weszła w życie mimo braku ratyfikacji przez Holandię.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl