J. Szewczak: nowe zalecenia Ziobry to krok do przodu

Poseł Janusz Szewczak w audycji „Aktualności dnia” w Radiu Maryja przyznał, że nowe wytyczne ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry dotyczące śledztw finansowych są krokiem do tego, aby zacząć łapać prawdziwych tzw. „rekinów” przestępstw i afer finansowych oraz mocodawców tych afer, a nie tylko tzw. „płotki”. Poseł PiS-u odniósł się również do czasu, kiedy w Polsce rządziła koalicja PO-PSL i wskazał, że nasz kraj był wtedy rajem dla oszustów finansowych.

Janusz Szewczak powiedział, że najwyższy wymiar kary może sięgać nawet do 25 lat więzienia, ale priorytetem jest, aby to pomysłodawcy coraz częściej wpadali na tego typu oszustwach i przestępstwach.

Zbigniew Ziobro mówił o wymiarze kary do nawet 25 lat więzienia dla tych, którzy dokonali wielkiego rozmiaru przestępstwa finansowego, afery gospodarczej czy finansowej. Mówi się, że powyżej 5 mln zł mogłaby być taka granica, np. przy wielkich oszustwach związanych z podatkiem VAT. Słusznie też Prokurator Generalny zwraca uwagę na to, że najważniejsi są pomysłodawcy i należy pilnować tego, by te pieniądze nie trafiały za granicę. Dzięki temu można by było ten proceder szybko i skutecznie likwidować oraz reagować na pierwsze informacje. Wiadomo przecież, że zaniechania w sprawie Amber Gold, SKOK-u Wołomin czy w sprawie polisolokat są wynikiem pobłażania ze strony instytucji państwa polskiego – powiedział Janusz Szewczak.

Są w naszym kraju znacznie większe afery niż Amber Gold i Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro dobrze o tym wie – podkreślił wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

Przypomnę tylko, że od lat alarmowałem i apelowałem o zajęcie się aferą polisolokat. Prawie 5 mln Polaków zostało złapanych w taką rażąco oszukańczą aferę pod postacią ubezpieczeń z tzw. funduszem kapitałowym, która kosztowała portfele Polaków około blisko 50 mld zł. Warto też przypomnieć, że nie do końca rozwiązana jest sprawa tzw. kredytów frankowych. W mojej ocenie nie były to kredyty, a tym bardziej kredyty we frankach, bo nikt do ręki żadnego franka nie dostał. Mamy też sprawę, o której pan prokurator przypomniał, to jest wszczęte śledztwo z inicjatywy pana prokuratora Ziobry na postępowania dotyczące SKOK-u Wołomin – wskazał Janusz Szewczak.

Zdaniem posła Prawa i Sprawiedliwości jest rzeczą niesłychaną, aby pod nadzorem i kontrolą urzędników państwowych z Komisji Nadzoru Finansowego, podlegających bezpośrednio najpierw premierowi Donaldowi Tuskowi, a później premier Ewie Kopacz, można było jeszcze z takiego SKOK-u Wołomin wyprowadzić jeszcze pod okiem tych nadzorców ponad 1 mld zł.

Poseł PiS-u zaznaczył, że w czasie rządów koalicji PO-PSL bardzo często dochodziło do przestępstw finansowych przy milczącej zgodnie państwa polskiego.

W minionych ośmiu latach mieliśmy prawdziwy rozbój w biały dzień. Rabowanie portfeli Polaków odbywało się – że tak powiem – przy pełnej, albo przynajmniej przy milczącej zgodzie państwa polskiego i jego urzędników. W wielu wypadkach tak było, mimo ostrzeżeń, a nawet zawiadomień prokuratury. Często te wnioski o ściganie trafiały najzwyczajniej do kosza. Warto przypomnieć, że również były wnioski o ukaranie w stosunku do wysokich urzędników Komisji Nadzoru Finansowego. Trafiały jednak wtedy do prokuratora Seremeta i jakoś nie znajdowały zainteresowania u wymiaru sprawiedliwości – powiedział poseł PiS-u.

Janusz Szewczak podkreślił jednak, że za kadencji Prawa i Sprawiedliwości będzie zupełnie inaczej. Nie może być tak, żeby oszuści finansowi wręcz drwili z państwa polskiego i instytucji państwowych – dodał poseł.

Te oszustwa wywołują olbrzymie skutki moralne i społeczne, a nie tylko finansowe. Odbijają się one na zdrowiu i życiu ludzi. Często ci oszuści drwili wręcz z polskiego państwa i z instytucji państwowych mówiąc: co nam zrobisz jak mnie złapiesz? Najczęściej kary były symboliczne: grzywny czy niewielkie kary finansowe dla dużych instytucji, koncernów, banków czy instytucji finansowych. Te kary były po prostu zupełnie śmieszne. Naprawdę w tym momencie nastąpi wielka i pozytywna zmiana. Mam nadzieje, że to będzie skutecznie realizowane – zaznaczył Janusz Szewczak.

Całość „Aktualności dnia” z udziałem posła Janusza Szewczaka [tutaj]

RIRM

drukuj