PAP/Leszek Szymański

Co zmieni Nowy Polski Ład?

Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło szczegóły Polskiego Ładu. Są to większe wydatki na służbę zdrowia, obniżka podatków dla 18 mln Polaków, inwestycje, mieszkanie bez wkładu własnego oraz emerytura bez podatku do 2,5 tys. złotych.

Nowy Polski Ład, to plan społeczno-ekonomicznej odbudowy kraju po pandemii.

– Polski Ład. Polski ład, który ma zrealizować polskie aspiracje, a może nawet jeszcze coś więcej, coś trudniejszego – polskie marzenia – przekonywał wicepremier i prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Polski Ład to program, który składa się z pięciu filarów. Pierwszym jest wsparcie służby zdrowia.

– Nasze podstawowe zobowiązanie to w ciągu 6 lat podnieść wydatki na zdrowie Polaków do poziomu 7 proc. – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Dzięki tym środkom zostaną zmodernizowane szpitale, wzrosną wynagrodzenia w służbie zdrowia i skończą się limity do lekarzy specjalistów. Program przewiduje także rewolucję podatkową, którą odczuje 18 mln Polaków.

– Podnosimy sumę wolną od podatku do 30 tys. zł., czyli 65 proc. emerytur, a także najniższa płaca będą bez podatku – mówił Jarosław Kaczyński.

Pierwszy raz od 12 lat podniesiony zostanie próg podatkowy z 85 tys. do 120 tys. zł. Pozwoli to zatrzymać więcej pieniędzy w kieszeniach klasy średniej, co wzmocni polską rodzinę. Wprowadzony zostanie też Rodzinny Kapitał Opiekuńczy.

– To 12 tysięcy złotych dla każdej rodziny, na drugie, trzecie i kolejne dzieci, do wykorzystania elastycznego między 12 a 36 miesiącem życia dziecka – oznajmił premier Mateusz Morawiecki.

Trzecim filarem Polskiego Ładu jest wdrażanie inwestycji w miastach i wsiach w każdej części Polski. Działania wygenerują pół miliona nowych miejsc pracy.

– Tworzymy Fundusz Polskich Inwestycji wielkości kilkudziesięciu mld zł rocznie. Fundusz, który w Polskim Ładzie składa się na ok. 650 mld zł w najbliższych 5-7 latach – poinformował szef rządu.

Obejmie on przebudowę infrastruktury drogowej, rozwój ośrodków kultury, edukacji czy inwestycje na terenach wiejskich. Czwartym filarem jest program mieszkalnictwa.

Posiadając zdolność kredytową, młodzi ludzie nie będą musieli wykładać własnej gotówki na zakup mieszkania.

– Jeśli nie mieszkanie, o którym była mowa, wtedy kiedy są dzieci, kiedy się rodzą dzieci – od drugiego dziecka państwo dopłaca do tego kredytu 20 tys., od trzeciego 60 tysięcy, a potem od kolejnego aż do szóstego kolejne 20 tys. W ten sposób kredyt nam się zmniejsza i to jest olbrzymia pomoc ze strony państwa – mówiła marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Polski Ład zakłada również możliwość budowy domu do 70 m kw. bez zezwolenia. Piątym fundamentem programu jest wsparcie polityki senioralnej.

– Emerytura do 2,5 tys. zł bez podatku. To oznacza, że dla 2/3 wszystkich emerytów w kieszeni, w portfelu będzie można zostawić 2 tys. zł netto rocznie – mówił premier.

Polski Ład stał się również podstawą nowej deklaracji  programowej w Zjednoczonej Prawicy.

– Tu jest 5 podpisów. Wierzę, że niedługo będzie więcej, że to będzie szeroki program, program Zjednoczonej Prawicy, ale coraz bogatszej, coraz mocniejszej – podkreślił prezes PiS.

Solidarna Polska w ramach pracy nad Polskim Ładem zainicjowała program Bezpieczeństwo Plus. To rozwiązania dotyczące przestępczości gospodarczej, zaostrzenia kar za gwałt i pedofilię, walki z cyberprzestępczością oraz nowych regulacji dotyczących alimentów.

– Zapewnienie bezpieczeństwa to jest jedno z najważniejszych oczekiwań jakie Polacy adresują do polityków, do tych którzy rządzą – mówił prezes SP Zbigniew Ziobro.

Szef Porozumienia, wicepremier Jarosław Gowin, poinformował o prowadzonych w nadzorowanym przez niego resorcie pracach nad reformą planowania przestrzennego. Nowe przepisy nie pozwolą na budowanie osiedli bez wyposażenia ich w szkoły, przedszkola, żłobki czy tereny rekreacyjne

– Polski Ład to odważny program rozwoju naszego kraju, naszej ojczyzny. Program obliczony na dziś i na kolejne lata. Niech ten ład będzie naprawdę polski – zaznaczył lider Porozumienia.

Założenia Polskiego Ładu muszą przejść teraz drogę legislacyjną. We wrześniu dokument ma zostać przyjęty przez rząd.

TV Trwam News

drukuj