fot. PAP/Wojtek Jargiło

[TYLKO U NAS] Ks. dr P. Koleśnikowicz: Kościół płaci podatki! Zapisy Polskiego Ładu dyskryminują osoby duchowne w Polsce

Kościół katolicki płaci takie same podatki, jak każda inna spółka funkcjonująca w obrocie prawnym. Duchowni są opodatkowani tak, jak każdy inny obywatel. Kościelne podmioty prawne płacą także podatek VAT, bez możliwości odliczenia go na końcu roku. Polski Ład wprowadził zapisy, według których podatnicy nie mogli odliczyć składki zdrowotnej. Od 1 lipca nastąpiła zmiana przepisów, jednak duchowni zostali jedyną grupą, której wspomniana zmiana nie obejmuje, przez co muszą w całości opłacać składkę. Dla większości z nich to mocne obciążenie finansowe. W niektórych przypadkach jest to nawet 50 procent dochodu. To ogromna niesprawiedliwość – powiedział ks. dr Paweł Koleśnikowicz, promotor sprawiedliwości w diecezji rzeszowskiej, prawnik, podczas piątkowej audycji „Aktualności Dnia” na antenie Radia Maryja.

W opinii publicznej powszechnie krąży przekonanie, że Kościół katolicki nie płaci podatków. Jest to mit. Ks. dr Paweł Koleśnikowicz wyjaśnił, że „Kościół jako instytucja podlega takim samym obciążeniom, jak każda spółka funkcjonująca w polskim obrocie prawnym”.

– Jeżeli Kościół prowadzi działalność gospodarczą, wtedy płaci takie same podatki i podlega takim samym obciążeniom, jak każda inna spółka funkcjonująca w obrocie prawnym. Podobnie rzecz się ma, kiedy Kościół udostępnia parking na działalność gospodarczą czy prowadzi działalność rolniczą. Przykłady można by bardzo długo mnożyć – powiedział ks. dr Paweł Koleśnikowicz.

Osoby duchowne również płacą podatki.

– Jeżeli osoba duchowna pracuje na etacie – jak katecheci czy księża pracujący na uczelniach – to ich umowy są opodatkowane tak samo, jak w przypadku każdego innego obywatela. Zdarzają się przypadki księży, którzy zajmują się tylko działalnością duszpasterską. Ona także jest opodatkowana w sposób ryczałtowy. Organ podatkowy w postaci naczelnika Urzędu Skarbowego ustala podatek, który jest określany w oparciu o liczbę mieszkańców, nie liczbę wiernych – wskazał prawnik.

Promotor sprawiedliwości w diecezji rzeszowskiej odniósł się także do zapisów Polskiego Ładu, które dyskryminują m.in. osoby duchowne w Polsce.

– Wszyscy podatnicy od 1 stycznia br. nie mogli odliczyć składki zdrowotnej, która najczęściej wynosiła 9 procent. Okazało się to dosyć istotne dla większości podatników. Od 1 lipca nastąpiła zmiana przepisów, jednak duchowni zostali jedyną grupą, której wspomniana zmiana nie obejmuje – zaznaczył duchowny.

Ks. dr Paweł Koleśnikowicz podkreslił, że „osoby prowadzące działalność gospodarczą na ryczałcie mogą odliczyć połowę składki zdrowotnej, osoby opodatkowane kartą podatkową – 19 proc., a duchowni dalej muszą w całości opłacać składkę”.

– Dla większości duchownych w Polsce stanowi to dość mocne obciążenie finansowe. To niedopatrzenie ustawodawcy czy świadome działanie? To ogromna niesprawiedliwość. Dochody duchownych w zależności od parafii mogą się różnić, natomiast z rozmów z księżmi wynika, że w niektórych wypadkach jest to nawet 50 procent ich dochodu. To znaczne obciążenia, szczególnie jeżeli są to jedyne dochody, jakie osoba duchowna osiąga – wskazał gość „Aktualności dnia”.

Kościół apelował o rozwiązanie sprawy poprzez pismo ks. abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Znalazła się w niej opinia prawna ks. prof. Piotra Stanisza, eksperta od prawa wyznaniowego.

– Zostało w niej napisane, żeby uwzględnić konsultacje z Kościołem przy zmianach podatkowych. Niestety, apel pozostał bez echa – powiedział prawnik.

Audycję z udziałem ks. dr. Pawła Koleśnikowicza można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl