fot. PAP/Przemysław Piątkowski

Premier RP: Drogi Polski i Węgier się rozeszły

Drogi Polski i Węgier się rozeszły – potwierdził w piątek premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do jednej z wypowiedzi premiera Węgier Victora Orbana. Podkreślił też, że Polska nie bierze żadnego udziału w wojnie na Ukrainie – swoimi działaniami stara się natomiast pomóc sąsiadowi przetrwać brutalną napaść rosyjską i utrzymać integralność terytorialną.

Podczas piątkowego spotkania z rolnikami w miejscowości Kózki w gminie Grębków (woj. mazowieckie), szef rządu pytany był, czy potwierdza słowa premiera Węgier Viktora Orbana, który stwierdził 23 lipca, że wojna na Ukrainie wstrząsnęła polsko-węgierską współpracą, stanowiącą oś Grupy Wyszehradzkiej. Orban ocenił też, że cele obu krajów są takie same, ale „problem jest po stronie serca”, gdyż o ile Węgrzy patrzą na ten konflikt jako na wojnę dwóch słowiańskich narodów, to Polacy „czują, że sami też w niej walczą”.

„Potwierdzam słowa premiera Orbana, że drogi Polski i Węgier się rozeszły” – powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki.

Szef polskiego rządu oświadczył ponadto, że „Polska nie bierze żądanego udziału w wojnie na Ukrainie”.

„Wojna toczona jest przez Ukraińców” – podkreślił.

Zaznaczył też, że „bohaterska walka Ukraińców wspierana jest przez broń – głównie amerykańską, ale także brytyjską, polską i z wielu innych miejsc – praktycznie z całej Europy, której celem jest „pomóc im w obronie suwerenności”.

Premier wyjaśnił, że Polska poprzez swoje działania stara się pomóc Ukrainie „przetrwać przeważający napór wroga, agresora, brutalną napaść rosyjską”.

„Chcemy, żeby Ukraina przetrwała i utrzymała swoją integralność terytorialną, swoją suwerenność (…). Wierzę, że tak się stanie” – powiedział szef polskiego rządu.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl