fot. https://twitter.com/Szczery2015/status/1393088625743642624/photo/1

Resort finansów przedstawił wyliczenia dot. Polskiego Ładu

Koszt reformy systemu podatkowego zapisanej w Polskim Ładzie to 5-7 mld złotych. Resort finansów przedstawił dokładne wyliczenia dot. propozycji Zjednoczonej Prawicy.

Podwyżka kwoty wolnej od podatku, zwiększenie drugiego progu podatkowego oraz emerytura bez podatku do 2,5 tys. zł, są najważniejszymi założeniami z zakresu systemu podatkowego zawarte w Polskim Ładzie.

Premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że czeka nas wolnościowa i godnościowa rewolucja, a system podatkowy musi być bardziej sprawiedliwy.

Z szacunków resortu finansów wynika, iż wpływy Narodowego Funduszu Zdrowia wzrosną o kilkanaście miliardów złotych. Dochody z PIT spadną jednocześnie o 20-22 mld zł, z czego na jednostki samorządu terytorialnego przypadnie około połowy tej kwoty.

Wiceminister finansów, Jan Sarnowski, zaznaczył, że przygotowane rozwiązania są odpowiedzią na trzy podstawowe problemy.

– Niesprawiedliwość obecnego systemu przejawia się w trzech zjawiskach. Pierwszym jest niewielka różnica pomiędzy obciążeniem osób mało i dużo zarabiających. Drugie to wysokie opodatkowanie umowy o pracę oraz relatywnie niskie umów mniej korzystnych dla zatrudnionego. Trzecim zjawiskiem jest oderwanie wysokości opodatkowania od realiów gospodarczych np. wzrostu płac czy inflacji – powiedział wiceminister Jan Sarnowski.

Szef resortu finansów, Tadeusz Kościński, przekonywał, że ministerstwo dąży do tego, żeby w kieszeniach Polaków zostało jak najwięcej pieniędzy. Zaznaczył, że na zmianach przewidzianych w Polskim Ładzie nie straci klasa średnia. Zostanie wprowadzona dla niej dodatkowa ulga.

Specjalny algorytm obliczy wysokość odpisu, czyli ulgi podatkowej, z której będą mogły skorzystać osoby z zarobkami w przedziale od 6,5 do 11 tys. złotych.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj