fot. PAP/Piotr Nowak

Spadek obciążenia podatkowo-składkowego dochodów pracowników

Ministerstwo Finansów poinformowało, że o pięć punktów procentowych spadło obciążenie podatkowo-składkowe dochodów pracowników. Obciążenie wynosi obecnie 34,8 proc., a w roku 2015 wynosiło 39,1 procent – uzasadnił Artur Soboń, wiceszef resortu finansów.

Wiceminister finansów, Artur Soboń, wyjaśniał, co zmieniło się od lipca br. w systemie podatkowym. Podkreślał, że zmiany są korzystne dla Polaków. Polityk zaznaczył, iż obowiązujące obecnie rozwiązania zwiększają progresję podatkową, co sprawia, że więcej zarabiający Polacy płacą większe podatki.

– Jeżeli spojrzymy dzisiaj na umowę o prace, to zawsze podatnik, który zarabia do 18 tys. zł, ma niższe obciążenia podatkowe. Zarabiając powyżej tej kwoty, podatnik ma wyższe zobowiązania podatkowe. Dzięki kwocie wolnej system podatkowy jest bardziej sprawiedliwy. Jednak to nie tylko PIT, ale również 9-procentowy podatek CIT dla firm. Za chwilę pokażemy pakiet zmian, które bardziej wzmocnią korzyści, jakie już dziś mają podatnicy CIT, rezygnując z niektórych kontrowersyjnych rozwiązań i wzmacniając te, z których coraz częściej korzystają – powiedział Artur Soboń.

Wiceszef resortu finansów dodał, że nowy system podatkowy wprowadza kwotę wolną w wysokości, w jakiej mają ją obywatele innych państw Europy Zachodniej.

Uruchomiono dziś kalkulator, który pozwala obliczyć zatrudnionym na etacie i pracującym na umowie zleceniu wysokość wynagrodzeń po zmianach podatku PIT. Narzędzie dostępne jest na stronie: https://www.podatki.gov.pl/

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl