fot. flickr.com

Problem nadwagi wśród Polaków. Ministerstwo Zdrowia chce wprowadzić podatek cukrowy

Ministerstwo Zdrowia chce wprowadzić opłatę cukrową. Nowy podatek ma zniechęcić Polaków do spożywania szkodliwych napojów lub zachęcić – w tym wypadku – producentów do zmiany składu. Problem nadwagi dotyczy już co trzeciego Polaka. Według Związku Przedsiębiorców i Pracodawców to kolejny podatek, który zaskakuje przedsiębiorców.

Aż 68 procent Polaków zmaga się z problemem nadwagi lub otyłości. W tej liczbie 25 procent to dzieci. Nadmierne spożycie cukru prowadzi do cukrzycy – mówi lekarz Paweł Wróblewski.

– To bardzo groźna choroba, polega na zanurzeniu metabolizmu insuliny. Nadmiar cukru powoduje wiele schorzeń, które towarzyszą cukrzycy, tak więc głównie największym problemem cukrzycy są powikłania – wyjaśnia.

Nieleczona cukrzyca często prowadzi do śmierci. 50 procent cukrów w naszej diecie pochodzi z napojów słodzonych. Dlatego Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt zmian prawnych. Będą dodatkowe opłaty na napoje słodzone – zaznacza rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

– Wprowadzamy opłatę stałą w wysokości 50 groszy od napoju słodzonego w rozmiarze 1 litra butelka rozmiaru 1 litra, a dodatkowo wprowadzamy opłatę zmienną – wskazuje.

To 5 groszy od każdego grama cukru, jeżeli zawartość cukru przekracza 5gramów na 100 mililitrów napoju. Dodatkowe 10 groszy dodane będzie do ceny napojów zawierających: kofeinę, taurynę lub guaranę, czyli tzw. napojów energetycznych. Jak mówi dyrektor Departamentu Prawa i Legislacji Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Jakub Bińkowski, podobne opłaty w innych państwach nie przyniosły widocznych skutków.

– W niektórych państwach zaobserwowano co prawda spadek spożycia tych produktów, natomiast on był marginalny – to był poziom kilku mililitrów per capita w skali tygodnia – podkreśla.

Opłata jest mniejsza niż wcześniej zakładano, gdyż producenci zadeklarowali zmniejszanie zawartości cukru. Zmiana i tak uderzy w polskich przedsiębiorców – podkreśla Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności.

– Stawka podstawowa we Francji to jest 19 groszy, czyli tak naprawdę 2 razy mniej. Polscy producenci będą mieli dużo gorsze warunki funkcjonowania na rynku naszym polskim, niż choćby niemieccy, słowaccy czy czescy, bo tam podatku nie ma – mówi.

Według prezesa Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Cezarego Kaźmierczaka to kolejny szybko wprowadzany podatek.

– Są wprowadzane znienacka i na kolanie, co ma bardzo proste i konkretne przełożenie na poziom inwestycji w Polsce. Przedsiębiorcy boją się inwestować, bo nie wiadomo, czy ktoś z kapelusza nie wyciągnie jakiejś regulacji – zaznacza.

Środki z opłaty cukrowej w całości mają trafić do Narodowego Funduszu Zdrowia. Opłata  może się sprawdzić – podkreśla ekonomista doktor Aleksander Rezmer.

– Nie spowoduje, że one drastycznie podrożeją, niemniej jednak na pewno będzie to zniechęcało osoby do nabywania tych napojów i prawdopodobnie zadziała tu efekt poszukiwania substytutu – wskazuje.

Ministerstwo Zdrowia chce także przeciwdziałać nadmiernemu spożyciu alkoholu. Do ceny każdej tzw. małpki doliczany ma być 1 złoty. Połowa z kwoty trafi do NFZ-tu, druga do budżetów samorządów. W sumie w 2020 roku zmiany przyniosą ponad 2 miliardy złotych.

TV Trwam News

drukuj