fot. M. Matuszak/Nasz Dziennik

Posłowie przyjęli zmiany w prawie farmaceutycznym, ograniczające m.in. wywóz leków za granicę

Sejm uchwalił nowelę prawa farmaceutycznego, która ma ograniczyć wywóz leków za granicę. Za przepisami opowiedziało się 306 posłów, 1 był przeciw. 130 parlamentarzystów wstrzymało się od głosu, w większości politycy Platformy Obywatelskiej.

Nowela wzmacnia system nadzoru nad wytwarzaniem produktów leczniczych i obrotem nimi oraz ogranicza nielegalny wywóz farmaceutyków. Przez mafię lekową cierpią chorzy Polacy, którzy bardzo często nie mogą kupić zapisanego specyfiku.

Tylko w ostatnim roku z Polski wyjechały leki warte 1,5 mld zł  – poinformował wiceminister zdrowia Marcin Czech. Zapewnił, że rząd stara się zmniejszyć ten proceder.

– Monitorujemy niedobory leków w poszczególnych województwach i prowadzimy działania zmierzające do tego, aby ten wywóz był jak najmniejszy. Druga nowelizacja prawa farmaceutycznego, jak również ustawa o monitorowaniu przewozu drogowego towarów, ma doprowadzić do rozwiązania problemu nielegalnego wywozu leków, którego źródłem są najniższe ceny leków w Polsce w porównaniu z państwami ościennymi, dlatego to się opłaca. Mamy więc nadzieję, że ten proceder zostanie bardzo ograniczony i mamy nadzieję, że zatrzymany – mówi wiceminister Marcin Czech.

W obecnym stanie prawnym za nielegalny obrót lekami można ścigać nieuczciwych właścicieli aptek. Ale to nie oni najczęściej stoją za organizacją procederu wywozu leków, lecz działający na wielką skalę hurtownicy. Ściągają leki z ustawionych aptek, przychodni i lecznic i wywożą za granicę.

Większość nowych regulacji ma obowiązywać po 14 dniach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Część przepisów ma wejść w życie w innych terminach.

RIRM

drukuj