Sejm zagłosuje nad projektem noweli Prawa łowieckiego

W czwartek, w ostatnim dniu posiedzenia Sejmu, posłowie zagłosują nad rządowym projektem noweli Prawa łowieckiego. Wczoraj połączone sejmowe komisje rolnictwa i środowiska zarekomendowały wprowadzenie kolejnych zmian w regulacji.        

Przyjęto złożone przez Prawo i Sprawiedliwość poprawki dotyczące m.in dopuszczenia izb rolniczych do wyznaczania obwodów łowieckich. Akceptacji nie uzyskały propozycje złożone przez inne kluby.

Rządowy projekt noweli jest przede wszystkim wykonaniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2014 r., który wskazał na niedostateczną ochronę praw właścicielskich w obowiązujących przepisach.

Przedstawiciele resortu środowiska wielokrotnie podkreślali, że nowe przepisy są kompromisem pomiędzy oczekiwaniami myśliwych, rolników i organizacji ekologicznych.

Poseł Jan Krzysztof Ardanowski, wiceprzewodniczący sejmowej komisji rolnictwa, nie wykluczył, że ustawa będzie wymagała poprawek w przyszłości.

Zdaję sobie sprawę, że jest to skomplikowane prawo, ale jego efektywność i skuteczność realizacji będzie dopiero przedmiotem naszej oceny. Nie wykluczam, że te zmiany będą musiały być w jakimś sensownym czasie (…) dostosowywane do faktycznych realiów polskiego łowiectwa i rolnictwa – powiedział Jan Krzysztof Ardanowski.

W obecnym kształcie ustawa pozwoli m.in. prywatnym właścicielom gruntów wyłączać je z polowań bez podania przyczyny. Zwiększa również ze 100 do 150 metrów odległość od zabudowań mieszkalnych, na których myśliwi będą mogli polować.

Nowe przepisy zakładają także zwiększenie nadzoru ministra środowiska nad Polskim Związkiem Łowieckim. To właśnie te regulacje budzą spore kontrowersje. Zdaniem myśliwych naruszy to samorządność związku.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl