fot. PAP

Posiedzenie sejmowej Komisji Zdrowia ws. Neumanna i Pakulskiego

W najbliższy piątek odbędzie się posiedzenie sejmowej Komisji Zdrowia ws. ostatnich publikacji dot. wiceministra Sławomira Neumanna oraz p.o. NFZ Marcina Pakulskiego.

Według informacji ujawnionych przez jeden z tygodników wiceminister zdrowia miał działać w interesie jednej z prywatnych klinik.  Na posiedzenie, które zostało zwołane na wniosek grupy posłów, zostanie zaproszony minister zdrowia Bartosz Arłukowicz, Marcin Pakulski, a także była prezes NFZ.

Będziemy domagać się od ministra Arłukowicza i wszystkich zainteresowanych stron informacji w tej sprawie. Nie może być tak, że z jednej strony ministerstwo, a z drugiej strony Narodowy Fundusz Zdrowia te olbrzymie, publiczne pieniądze, które są przeznaczone na ochronę zdrowia traktują jak prywatne. (…) Odbyła się kontrola CBA i ukazały się informacje prasowe, które wymagają szczegółowych wyjaśnień – powiedział poseł Tomasz Latos, szef sejmowej Komisji Zdrowia.

Premier Donald Tusk zapowiedział, że do końca tygodnia przedstawi szczegółowe wyjaśnienia dotyczące wiceministra zdrowia Sławomira Neumanna albo będą wnioski personalne. Premier dodał, że Neumann realizował zalecenia rządu, by zdążyć w terminie z kontraktowaniem świadczeń zdrowotnych.

Przewodniczący sejmowej komisji, poseł Latos, mówi, że premier chyba nie rozumie istoty problemu albo udaje, że jej nie rozumie.

 – Jest podejrzenie, jeżeli nie o korupcję, to przynajmniej o rażące przekroczenie uprawnień urzędniczych. Nie wiem, co premier chce jeszcze wyjaśniać. Sprawa wydaje się oczywista. Należy, co najwyżej potwierdzić pewne fakty i podjąć decyzje personalne. Jeżeli premier Donald Tusk chce wyjaśnić sprawę szczegółowo, zapraszam na posiedzenie komisji – zwrócił uwagę poseł Tomasz Latos.

Wiceminister Sławomir Neumann skierował sprawę do sądu przeciwko autorowi tekstu, a minister Arłukowicz zawiesił p.o. prezesa NFZ Marcina Pakulskiego.

RIRM

drukuj