fot. PAP/Radek Pietruszka

Sejm nie przyjął uchwały w sprawie uznania Rosji za państwo sponsorujące terroryzm

Polski Sejm nie zdołał przyjąć uchwały o uznaniu Rosji za państwo sponsorujące terroryzm. Opozycja próbowała zablokować poprawkę zgłoszoną przez Prawa i Sprawiedliwości. Doszło do awantury, a w trakcie głosowania zerwane zostało kworum.

Po polskim Senacie i Parlamencie Europejskim, teraz to Sejm miał nazwać oficjalnie Rosję państwem terrorystycznym. Powstała specjalna uchwała. Wydawało się, że jej przyjęcie nie obudzi tego dnia politycznych emocji.

Zło należy nazywać po imieniu i mówić w tej sprawie jednym głosem – powiedziała Joanna Lichocka, poseł PiS.

Wspólnego głosu nie było, a debata parlamentarna przerodziła się we wzajemne przekrzykiwanie. Temperatura była wysoka. Obóz rządzący chciał zmienić treść uchwały. Zgłosił poprawkę i podkreślał rosyjską odpowiedzialność za to, co wydarzyło się m.in. w Smoleńsku.

„Federacja Rosyjska jest bezpośrednio odpowiedzialna za zestrzelenie samolotu malezyjskich linii lotniczych w lipcu 2014 r. […] oraz za katastrofę samolotu polskich sił powietrznych w Smoleńsku w kwietniu 2010 roku” – wskazano w poprawce.

Opozycja mówiła o złamaniu kompromisu.

– Poseł Macierewicz rozbił ten kompromis, chce go rozbić – mówił Paweł Kowal, poseł KO.

– Przyznam, że tę poprawkę, którą Państwo zgłosiliście jako PiS, odbieram jako szantaż. On łamie ducha uchwały – zaznaczył Maciej Gdula, poseł Lewicy.

W Sejmie można było usłyszeć okrzyki posłów „Ruski agent, ruski agent”.

Wśród okrzyków Marszałek Sejmu próbowała poddać uchwałę pod głosowanie. Opozycja wyjęła jednak karty do głosowania. Zerwała kworum. Kierowała zarzuty w stronę Antoniego Macierewicza.

– Na czyje zlecenie Pan działa od tylu lat? – pytał Borys Budka, przewodniczący KP KO.

Marszałek Sejmu zrezygnowała z głosowania uchwały.

To, co Państwo robicie, jest jednym wielkim skandalem, jednym wielkim skandalem – powiedziała z oburzeniem Elżbieta Witek.

Według Donalda Tuska zgłoszona poprawka miała na celu podzielenie Polaków.

PiS, Kaczyński, Macierewicz w chwili najważniejszej próby, bo takie są te miesiąc, zajmują się prawie przez cały czas tym, jak jeszcze bardziej skłócić Polaków, jak jeszcze bardziej pogłębić konflikt polityczny – akcentował.

Opozycja szybko zapomniała o słowach prezydenta Ukrainy wypowiedzianych w polskim Sejmie.

Pamiętamy straszną tragedię w Smoleńsku w 2010 roku, pamiętamy, jakie były okoliczności tej katastrofy. Wiemy, co to oznaczało dla Was i co oznaczało milczenie tych, którzy wszystko to wiedzieli dokładnie, ale cały czas oglądali się jeszcze na naszego sąsiada – zaznaczył Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy.

Odnosząc się do głosowania w sprawie uchwały, prezes PiS, Jarosław Kaczyński, wskazał, że pokazało ono prawdziwe różnice między opozycją a obozem patriotycznym.

– Mieliśmy tego próbę choćby wczoraj, w chwili kiedy okazało się, że uchwalenie kilku zdań na temat zamachu smoleńskiego, tragedii smoleńskiej jest czymś nie do przyjęcia, a więc obrona Putina jest w dalszym ciągu aktualna dla naszych przeciwników – ocenił.

Antoni Macierewicz pytany o poprawkę w sprawie Smoleńska wskazywał, że przecież w przypadku zestrzelenia samolotu malezyjskich linii lotniczych sąd orzekł, że odpowiedzialna jest Rosja, tak w przypadku tragedii z 2010 roku Sąd Okręgowy w Warszawie podjął decyzję, że należy aresztować trzech rosyjskich funkcjonariuszy odpowiedzialnych za to, co wydarzyło się 10 kwietnia.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl