Sejm kontynuuje posiedzenie

Sejm, który dzisiaj po godz. 9 kontynuuje posiedzenie, zajmie się m.in. rządowymi projektami ustaw: o utworzeniu Krajowego Rejestru Zadłużonych (KRZ) oraz o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania.

Posłowie będą debatować nad rządowym projektem ustawy o utworzeniu Krajowego Rejestru Zadłużonych (KRZ). Zawiera on dane m.in. osób, wobec których prowadzone są postępowania upadłościowe, bezskuteczna egzekucja, ale też dłużników alimentacyjnych. Rejestr – w całości jawny i dostępny przez internet – ma być źródłem informacji, m.in. o podmiotach niewypłacalnych i zagrożonych niewypłacalnością. Posłowie mają wysłuchać sprawozdania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z działalności w 2017 r. oraz informacji o działalności Rady Mediów Narodowych w ubiegłym roku.

Sejm zajmie się też rządowym projektem ustawy o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania. Dopłaty – zgodnie z projektem – będą udzielane pierwszym najemcom mieszkań nowo wybudowanych lub podanych działaniom rewitalizacyjnym przez dziewięć lat. Beneficjenci będą co roku weryfikowani, czy nadal spełniają kryteria dochodowe uprawniające do otrzymywania dopłat. W sytuacji braku spełniania kryteriów dochodowych prawo do dopłat będzie wygaszone. Przewiduje się możliwość wznowienia otrzymywania dopłat, z zastrzeżeniem, że w sumie okres ich pobierania nie może przekroczyć dziewięciu lat. Z dopłat będzie można skorzystać niezależnie od tego, czy wybierze się opcję najmu mieszkania z dochodzeniem do własności czy tylko najem.

W porządku obrad jest też projekt nowej Ordynacji podatkowej przygotowany przez Ministerstwo Finansów. Jej celem jest wyważenie interesów podatnika i fiskusa. Ordynacja ma być podstawą systemu podatkowego, zbudowanego w myśl „zasady 3p”: przejrzystego, prostego i przyjaznego. Wśród nowych proponowanych rozwiązań są: Rzecznik Praw Podatnika, Centrum Kompetencyjne Podatków Lokalnych czy zasada racjonalnego stosowania prawa.

Sejm rozpatrzy dziś ponadto sprawozdanie komisji finansów publicznych z wykonania budżetu państwa za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2017 r. wraz z przedstawioną przez NIK analizą wykonania budżetu i założeń polityki pieniężnej w 2017 r. oraz komisyjnym projektem uchwały w przedmiocie absolutorium oraz o sprawozdanie z działalności NBP w 2017 roku.

Posłowie wysłuchają też sprawozdania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z działalności w 2017 r. wraz z informacją o podstawowych problemach radiofonii i telewizji w 2017 r. oraz informacji o działalności Rady Mediów Narodowych w 2017 roku.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl